General continuous time models for production planning and scheduling of batch processing plants: MILP formulations and computational ıssues
Kesikli üretim merkezlerinin planlanması ve çizelgelenmesi için genel sürekli zaman modelleri: MILP formülasyonları ve hesapsal boyutları
- Tez No: 82954
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
IV ÖZET Adı geçen Doktora tezi kapsamında, kesikli çalışan üretim merkezlerinin en iyi planlanması ve çizelgelenmesi için zamanı sürekli kabul eden genel bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen model çok ürünlü ve çok amaçlı üretim yapan, kesikli çalışan her türlü kimyasal üretim merkezini kapsayacak genellikte olup, modelde üretim aşamaları aym işlemleri yapabilen işlemcilerden oluşan birimler şeklinde düşünülmüştür. Böylece, her birim için geçerli olan kısıtlardan oluşan, sürekli zaman aralığında tanımlı, karışık tamsayılı doğrusal olmayan model elde edilmiştir. Ayrıca, üretim merkezlerinde zaman zaman karşılaşılan ve modellenmesi zor olan, dolumlann bölünmesi, kaynak ataması, işlemci bakım zamanı ve üretim belirsizlikleri gibi durumları da model ele alabilmektedir. İlk aşamada, karışık tamsayılı doğrusal olmayan program (MINLP) olarak beliren model, doğrusallaştırma yöntemleri kullanılarak eşdeğer karışık tamsayılı doğrusal program (MILP) haline dönüştürülerek çözümü aranan model elde edilmiştir. Ancak bu modelin boyutlarının çok büyük olduğu görülmüş ve model, önerilmiş bulunan çeşitli teknikler ve bazı eşdeğer kısıtlar kullanılarak yeniden oluşturulmuştur. Modelde yapılan iyileştirmeler, en iyi çözümün bulunması için etkin bir arama prosedürü önerilerek pekiştirilmiştir. Geliştirilen model, çalışmalar sırasında oluşturulan ve kullanılan deneme problemlerinin yanı sıra boya üretimi ve ekmek mayası yapan iki üretim merkezinden alman gerçek veriler ile sınanmış ve elde edilen sonuçlar tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this thesis general continuous time models for optimal planning and scheduling of the production in batch processing plants are developed. The considered plants are general in the sense the products can use different processing stages and follow different manufacturing routs. Processing stages are represented as operations; they can be viewed as modules of operator sharing possibly different operational characteristics and accomplishing same tasks. The resulting continuous time mixed integer nonlinear program (MINLP) is capable to handle complicating situations such as batch splitting, resource allocation, equipment maintenance and model operational uncertainties by means of chance constraints. By using known exact linearization techniques the MINLP is reformulated as mixed integer linear program (MILP). The size of this base MILP model is prohibitive. It is further refined by using a modification of the reformulation linearization technique (RLT) and solved to global optimality. The model is implemented on two real life cases: paint production and baker's yeast production. The computations of optimal production plan and schedule takes only a few seconds for both cases. Refinements are complemented with an efficient search procedure. Computational results on the test problems developed during the research are also reported.