Prediction of learned despain in rats using artificial neural networks
Yapay sinir ağlarıyla sıçanlarda öğrenilmiş çaresizlik tahmini
  1. Tez No: 82953
  2. Yazar: İPEK ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. C. CEM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET On yedi adet naif dişi sıçana uygulanan Porsolt Testi'nden elde edilen veri yapay sinir ağları kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrenilmiş çaresizlik düzeyini öngörmek için Porsolt Testi'nin ilk günündeki hareketsizleşme süresi ve kafa sallama sayısının kul lanıldığı bir model öne sürülmektedir. Öğrenilmiş çaresizlik düzeyini öngörmede beşinci ve altıncı dakikalardaki kafa sallama sayısının özellikle etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca Porsolt Testi'nin ilk günündeki hareketsizleşme süresinin de öngörme miktarına katkıda bulunduğu, fakat çırpınma süresinin etkili olmadığı gözlemlenmiştir. Bir yapay sinir ağları yazılımı geliştirilmiştir ve çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Porsolt Test data of seventeen naive female rats have been analyzed using artificial neural networks. A model for predicting LD using the duration of immobilization and number of wet-dog-shake behaviors in PST1 has been proposed. It has been found out that the number of wet-dog-shake behaviors in the fifth and sixth minutes of PST1 is an especially effective variable in predicting learned despair. Duration of immobilization in PST1 also proved to be effective, however the struggle behavior turned out to be irrelevant. An ANN Software package has been included.