Şeyh Hüseyin el-Hüsseni el-Makdisi'nin 'Bulüğur-Rıfali - Tâlibi Ahkâmı zuhri'l-cum'a
بلوغ الرفعة لطالبي أحكام ظهر الجمعةللشيخ حسين الحسيني المقدسي الساداتي(ت ١٠٧٧ه) دراسة وتحقيقا
  1. Tez No: 829584
  2. Yazar: BASIM MOHAMMED ALI AL-GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu el yazması, Cuma namazı ve bununla ilgili hükümlerden bahseden en kapsamlı el yazmalarından biridir. Müellif mektubunda Cuma namazından sonra öğle namazının hükmünü açıklayarak, en büyük imam ve iki sahabeden başlayıp mezhep büyük âlimlerinden geçerek Hanefi alimlerinin bu konudaki sözlerini zikretti. Cuma gününün farzını, yerine getirilmesinin şartlarını ve Cuma ibadetlerin şartlarını, hutbin hükümlerini, vazifelerini ve sünnetlerinden bahsetti. Bu konuda diğer mezhep ifadelerine de değindi, Sonra Cuma gününün faziletlerinden, icabet saatinden, bunda zikredilen hadislerden ve bu büyük mübarek günde zikredilen bütün farz, sünnet ve faziletlerden bahsetmeye devam etti. Daha sonra ezan, kamet ve Müslümanları namaza davet etmek için bir slogan olarak benimsenmesine dair hadislerden, ezan hakkının hükümlerinden ve müezzinle ilgili hükümlerden bahsetti. Sözlerini Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in müezzinlerinin isimlerini zikrederek bitirdi. Eserin okuyan, meseleleri, ikazları ve yararları sunması ve ilim adamlarından aldığı geniş delillerle, müellifin görüşünü ifade ederken bilgili ve kuvvetli olduğunu görür. El yazması üzerindeki çalışmama gelince, yazar hakkında bir inceleme yaptım, ardından metin, metodolojisi, adı, yazarın kaynakları ve ardından incelenen metinde benimsediğim el yazmaları hakkında bir inceleme de yaptım. İncelenen metne gelince, tüm bulunan nüshaları topladım, sonra nüshayı ele aldım ve iyice inceledim, sonra başka bir nüsha ile karşılaştırma yaptım ve kenar boşluğundaki farklılıkları araştırdım ve Ayetleri ve her ayeti sureye ve ayete, her Hadisi Hadis kaynağına göre ayarlayıp bilinenler dışında alimlerin metlerini çevirerek her sözün kaynağına kadar ilişkilendirdim.
Özet (Çeviri)
This manuscript is one of the most complete manuscripts discussing the Friday prayer and its related provisions. In his letter, the author explained the ruling of the noon prayer after the Friday prayer, starting with the greatest imam and two companions, and passing through the great scholars of the madhhab, citing the words of Hanafi scholars on this subject. He talked about the fard of Friday, the conditions of its fulfillment, the requirements of Friday prayers, the provisions of the sermon, its duties, and the Sunnah. He also touched upon the expressions of other sects on this subject. Then he continued to talk about the virtues of Friday, the time of response, the hadiths mentioned in it, and all the fard, sunnah, and virtues mentioned on this great blessed day. He then talked about the hadiths regarding the adhan, iqama, and its adoption as a slogan to invite Muslims to prayer, the provisions of the right to call to worship, and the provisions regarding the muezzin. He finished his speech by mentioning the names of the muezzins of the Prophet (PBUH). The reader of the work sees that the author is knowledgeable and assertive in expressing his opinion, presenting the issues, warnings, benefits, and the extensive evidence he receives from scholars. As for my work on the manuscript, I reviewed the author, followed by a review of the text, his methodology, his name, the author's sources, and the manuscripts I adopted in the reviewed text. As for the examined text, I collected all the found copies, then took the document and studied it thoroughly. I linked it to the source of the word. I compared it with another copy, investigated the differences in the margin, arranged the verses and each verse according to the sura and poetry, each Hadith according to the Hadith source, and translated the texts of the scholars except the known ones.