Nötrino kütle üretimi
Neutrino mass generation
  1. Tez No: 829585
  2. Yazar: WALEED KHALID NAYYEF NAYYEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GABER FAISEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde, skotojenik model çerçevesinde tek döngülü Feynman diyagramı aracılığıyla nötrino kütlelerini ışınımsal olarak üreten bir mekanizmayı araştırıyoruz. Model, standart modelin iki dezavantajını, yani nötrino kütle oluşumunu ve karanlık madde adayının bulunmamasını çözmek için önerilen standart modelin uzantılarından biridir. Bu çalışmada özellikle modelde nötrino kütlelerinin üretilmesinden sorumlu mekanizmayı inceliyoruz. Bu mekanizma, son yıllarda yapılan birçok deney ve araştırmadan elde edilen deneysel bulgularla uyumlu nötrino kütleleri oluşturabildiği için diğer mekanizmalara göre avantajlıdır. Bu tezdeki çalışma, son yıllarda gerçekleştirilen nötrino karışımı ve salınımların deneysel sonuçları tarafından tercih edilen, hafif nötrino kütleleri oluşturmaya ilişkin skotojenik modelin parametre uzayını keşfetmeye ayrılmıştır. Bu çalışmada, modelin parametre uzayında, nötrino kütlelerinin deneysel sonuçların desteklediği değerleriyle uyumlu olarak elde edilebileceği uygun parametre bölgelerinin varlığını ortaya koyuyoruz. Ek olarak, skotojenik modelin parametre uzayındaki ilgili kısıtlamaları da inceliyoruz. Örneğin, lepton aroması ihlali süreçleri gibi çok sayıda sürecin incelenmesinden elde edilen kısıtlamalar. Skotojenik modelde, bu süreçlerden sorumlu diyagram, modele bağlı olan ve döngü içinde yayılan standart olmayan model parçacıklarını içerir. Özellikle bu parçacıklar, skotojenik model tarafından önerilen yüklü Higgs parçacığıyla birlikte N1, N2 ve N3 olmak üzere üç tekli sağ-elli fermiyonlardır. Diğer kısıtlamalar, model tarafından önerilen yeni skaler parçacıkları da içerebilir. Modelin parametre uzayındaki tüm ilgili kısıtlamaları hesaba kattıktan sonra, iki durum için üç nötrino kütlelerinin toplamı üzerinden 0,12eV'den daha az olan kozmolojik sınıra uygun nötrino kütleleri üretmenin mümkün olduğunu gösteriyoruz. nötrino kütleleri. Bu iki durum normal sıralama durumu ve ters sıralama durumudur. Ayrıca, bu tezde, oluşturulan kütlelerin modelin parametrelerine bağımlılığını gösterdiğimiz iki durum arasında bir karşılaştırma yapıyoruz; aynı parametreler, her iki durumda da aynı anda gerekli kütle aralıklarını oluşturmaya yol açamayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigate a mechanism for generating neutrino masses radiatively, via one-loop Feynman diagram, within the framework of the scotogenic model. The model is a one of the extensions of the standard model that was proposed to resolve two of the drawbacks of the standard model namely, neutrino mass generation and the absence of candidate of dark matter. Specifically, in this study, we examine the mechanism responsible for generating neutrino masses in the model. This mechanism is favorable compared to other mechanisms as it can generate neutrino masses that align with the experimental findings gained from many experiments and searches conducted in the last decades. The work in this thesis is devoted to explore the parameter space of the scotogenic model relevant to generate light neutrino masses favored by the experimental results of neutrino mixing and oscillations carried out in the recent decades. In this study, we demonstrate the existence of viable parameter regions of the model's parameter space where neutrino masses can be obtained in agreement with their values favored by experimental results. In addition, we study the relevant constraints on the parameter space of the scotogenic model. For instance, the constraints obtained from studying number of processes such as lepton flavor violation processes. In the scotogenic model, the diagram responsible for these processes incorporate non-standard model particles connected with the model, which propagate inside the loop. Particularly, these particles are three singlet right-handed fermions, namely N1, N2, and N3, together with the charged Higgs particle proposed by the scotogenic model. Other constraints can include new scalar particles proposed also by the model. After taking into account all the relevant constraints on the parameter space of the model, we show that it is possible to generate neutrino masses respecting the cosmological bound on the sum of the masses of the three neutrinos, less than 0.12eV, for two cases of neutrino masses. These two cases are the normal ordering case and the inverted ordering case. Moreover, in this thesis, we make a comparison between the two cases where we show the dependency of the generated masses on the parameters of the model that same parameters may not lead to generate the required ranges of masses in both cases simultaneously.