Akış esnasında sıvılarda temassız ölçüm
Non-contact measurement of liquids during flow
  1. Tez No: 829592
  2. Yazar: MÜCAHİT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAD ALIEW
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sıvı miktarının ölçülmesi ve takibi genellikle gıda endüstrisinde çok önemlidir. Çünkü sıvıların toplanması, ölçülmesi ve paketlenmesi esnasında hijyen konusunda çok hassas olunması gerekmektedir. Su üretim tesisleri ve süt sağım çiftlikleri bu konuda en dikkat edilmesi gereken üretim alanlarıdır. Bu üretim tesisleri direkt olarak son kullanıcıya hitap etmektedir. Son kullanıcıya hitap eden endüstrilerde en çok dikkat edilen konuların başında ise hijyen gelir. Bu yüzden sistemde kullanılan ölçü aletlerinin de mümkün olduğu kadar sade ve sıvıya temasının az olması gerekmektedir. Bu çalışmada, her türlü sıvının içerisindeki yabancı madde tespiti, sıvının miktarı, iletkenliği ve sıcaklığının ölçümünü yapmak mümkündür. Boru içerisinden geçen sıvı miktarı mili litre cinsinden hesaplanmaktadır. Bu devre, kullanıcı tarafından kalibre edilecek ve ölçülen miktarlar ekrandan okunacak şekilde bir kutu içerisine gömülmüş şekilde hazırlanmıştır. Gerçek ortam testlerini karşılaştırabilmek ve projenin başarısını test edebilmek adına süt çiftliklerinin zorlu koşullarında cihazımızın testlerini gerçekleştirdik. Bu testler gerçekleştirilirken tam otomasyonlu bir sağım odası kurularak, sistemin ölçüm testleri sağım odasında ve gerçek sağım hayvanlarında yapılmıştır. Bu testler sırasında sıvının miktarı, sıcaklığı, iletkenliği ve yabancı madde tespitleri üzerine testler gerçekleştirilmiştir. Farklı ortamlarda gerçekleştirilen bu testler neticesinde sıcaklık, iletkenlik, yabancı madde tespiti ve sıvı miktarı ölçümünde yüksek doğruluk sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Measuring and monitoring the amount of liquid is often very important in the food industry. Because it is necessary to be very sensitive about hygiene during the collection, measurement and packaging of liquids. Water production facilities and milking farms are the production areas that need the most attention in this regard. These production facilities directly address the end user. Hygiene is one of the most important issues in end-user industries. Therefore, the measuring instruments used in the system should be as plain as possible and have less contact with the liquid. In this study, it is possible to detect foreign matter in all kinds of liquids, and to measure the amount, conductivity and temperature of the liquid. The amount of liquid passing through the pipe is calculated in milliliters. This circuit is prepared to be calibrated by the user and embedded in a case so that the measured quantities can be read from the screen. In order to compare the real environment tests and test the success of the project, we carried out the tests of our device in the harsh conditions of dairy farms. While performing these tests, a fully automated milking parlor was established and the measurement tests of the system were carried out in the milking parlor and real milking animals. During these tests, tests were carried out on the amount, temperature, conductivity and foreign matter detection of the liquid. As a result of these tests carried out in different environments, high accuracy was achieved in the measurement of temperature, conductivity, foreign matter detection and liquid amount.