COVİD 19 geçiren ve geçirmeyen sağlık çalışanlarında muskuloskeletal problemler, endurans, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of musculoskeletal problems, endurance, quality of life and physical activity level in healthcare professionals who had and who did not have Covid 19
- Tez No: 829600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 geçiren ve geçirmeyen sağlık çalışanlarında kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, endurans, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite seviyesinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 36 ± 8,45 yıl olan 27 Covid-19 geçirmiş sağlık çalışanı ile yaş ortalaması 34,52 ± 7,78 yıl olan 31 Covid-19 geçirmemiş sağlık çalışanı olmak üzere toplam 58 birey katıldı. Katılımcıların fiziksel ve sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra; kas iskelet sistem ağrısı için Cornell Kas-İskelet Rahatsızlığı Ölçeği (CMDQ), fiziksel aktivite seviyesiiçin Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), yaşam kalitesi için Nottingham Sağlık Profili (NHP) ve endurans ölçümleri için The Stabilizer Pressure Biofeedback Unit stabilize edici basınç biofeedback kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate musculoskeletal system disorders, endurance, quality of life and physical activity level in healthcare workers with and without Covid-19. A total of 58 individuals, including 27 healthcare workers with an average age of 36 ± 8.45 years who had experienced Covid-19, and 31 healthcare workers with an average age of 34.52 ± 7.78 years, participated in the study. After obtaining the physical and sociodemographic information of the participants; Cornell Musculoskeletal Discomfort Scale (CMDQ) was used for musculoskeletal pain, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) for physical activity level, Nottingham Health Profile (NHP) for quality of life and The Stabilizer Pressure Biofeedback Unit stabilizing pressure biofeedback was used for endurance measurements.