Identification of Hinterland logistics success factors: A study on Aliağa container port region
Hinterland lojistik başarı faktörlerinin belirlenmesi: Aliağa konteyner liman bölgesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 829599
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DENKTAŞ ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, Aliağa konteyner limanları bölgesindeki hinterland lojistik başarı faktörlerini belirlemektir. İhracat hacmi yüksek olan bu bölgede hinterland lojistiğinin değerlendirilmesi kritik önem taşımaktadır. Aynı zamanda bölgeye özgü bu araştırma, literatürde daha fazla ilgi görmeye başlayan deniz lojistiği ve hinterland lojistiği gibi kavramları da incelemektedir. Hâlihazırda araştırılmakta ve çalışılmakta olan hinterland lojistiği literatürde ve bölgede son derece değerli olacaktır. Bu çalışmada Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden AHP ve DEMATEL, bulanık sayılar ile hesaplanmıştır. Çalışmanın amacına ulaşabilmek için Aliağa konteyner limanlarında görev yapan uzmanlardan başarı faktörlerini değerlendirmeleri istenmiş ve elde edilen sonuçlar ile hinterland lojistik başarı faktörlerinin önem ve etki dereceleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the hinterland logistics success factors in the Aliaga container port region. It is critical to assess hinterland logistics in this region with high export volumes. At the same time, this region-specific research investigates themes such as maritime logistics and hinterland logistics, which are getting more attention in the literature. Hinterland logistics, which is currently being researched and studied, will be extremely valuable in the literature and in the region. In this study, Fuzzy AHP and Fuzzy DEMATEL are used. To fulfill the study's goal, experts from Aliaga container ports were requested to evaluate the success factors using the techniques, and the findings acquired, as well as the relevance and effect degrees of the hinterland logistics success elements, were identified.