Bakır sülfat ile oluşturulan deneysel karaciğer hasarında sinir büyüme faktörünün p38 MAPK sinyal yolağı üzerindeki rolü
Role of nerve growth factor on p38 MAPK signal pathway in experimental liver damage induced by copper sulphate
- Tez No: 829683
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Farelerde CuSO4 ile oluşturulan karaciğer doku hasarı modelinde eksojen Sinir Büyüme Faktörü (NGF) uygulamasının oluşan hasar üzerine etkisi p38 MAPK sinyal yolağı üzerinden histopatolojik, immunohistokimyasal, biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle araştırıldı. Çalışmada 64 adet ergin erkek BALB/c fare rastgele 8 gruba ayrıldı ve aşağıda belirtilen dozlarda tüm uygulamalar 24 saat arayla 3 kez intraperitoneal olarak gerçekleştirildi. Kontrol grubu: serum fizyolojik, NGF grubu: 10 µg/kg NGF, p38MAPKi grubu: 20 mg/kg p38 MAPK inhibitörü (SB203580), NGF+p38MAPKi grubu: 10 µg/kg NGF ve 20 mg/kg SB203580, Bakır grubu: 20 mg/kg CuSO4, Bakır+NGF grubu: 20 mg/kg CuSO4 ve 10 µg/kg dozda NGF, Bakır+p38MAPK grubu: 20 mg/kg dozda CuSO4 ve 20 mg/kg SB203580, Bakır+NGF+p38MAPKi grubu: 20 mg/kg CuSO4, 10 µg/kg NGF ve 20 mg/kg SB203580. Uygulamaların sonunda fareler dekapite edilerek kan ve karaciğer dokuları toplandı. Kan serumlarında ALT, AST ve GGT ile karaciğer dokularında MDA, GSH, TAS ve TOS seviyeleri biyokimyasal yöntemlerle belirlendi. Karaciğer dokularında histopatolojik ve immunohistokimyasal (NGF, iNOS, nitrotirozin, kaspaz 8, kaspaz 3, IL-1, IL-6 ve TNF-α) incelemeler gerçekleştirildi. Karaciğer dokularında p38 MAPK mRNA ekspresyonunun seviyesi moleküler yöntemlerle belirlendi. Kontrol grubuna oranla, sadece bakır uygulanan gruptaki deneklerde ALT, AST, MDA, TOS, iNOS ve nitrotirozin seviyelerinde artış ile GSH ve TAS seviyelerinde azalma gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The effect of exogenous Nerve Growth Factor (NGF) application on the liver tissue damage model induced by CuSO4 in mice was investigated by histopathological, immunohistochemical, biochemical and molecular means by the emphesis on p38 MAPK signal pathway. In the study, 64 adult male BALB/c mice were randomly divided into 8 groups and all applications were performed intraperitoneally 3 times at 24 hour intervals at the doses listed below. Control group: physiological saline, NGF group: 10 µg/kg NGF, p38MAPKi group: 20 mg/kg p38 MAPK inhibitor (SB203580), NGF+p38MAPKi group: 10 µg/kg NGF and 20 mg/kg SB203580, Copper group: 20 mg/kg CuSO4, Copper+NGF group: 20 mg/kg CuSO4 and 10 µg/kg dose NGF, Copper+p38MAPK group: 20 mg/kg dose CuSO4 and 20 mg/kg SB203580, Copper+NGF+p38MAPKi group: 20 mg /kg CuSO4, 10 µg/kg NGF and 20 mg/kg SB203580. At the end of the applications, the mice were decapitated and their blood and liver tissues were collected. ALT, AST and GGT levels in blood serum and MDA, GSH, TAS and TOS levels in liver tissues were determined by biochemical methods. Histopathological and immunohistochemical (NGF, iNOS, nitrotyrosine, caspase 8, caspase 3, IL-1, IL-6 and TNF-α) examinations were performed in liver tissues. The level of p38 MAPK mRNA expression in liver tissues was determined by molecular methods. Compared to the control group, increases in ALT, AST, MDA, TOS, iNOS and nitrotyrosine levels and decreases in GSH and TAS levels were observed in Copper group.