Otizmli çocuğa sahip ebeveynlerin eğitselbecerilere ilişkin yeterlikleri ile aile yaşamdoyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between educational skillscompetencies of parents with autistic children and their levels of family life satisfaction
- Tez No: 829684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada otizmli çocuğa sahip ebeveynlerin eğitsel becerilere ilişkin yeterlikleri ile aile yaşam doyumu seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya çocukları 1-8 yaş aralığında ve otizm spektrum bozukluğu olan 86 ebeveyn katılmıştır. Çalışmada ''Otizmli Çocuğa Sahip Ebeveynlerin Eğitsel Becerilere İlişkin Yeterlik Ölçeği'' ve ''Aile Yaşam Doyumu Ölçeği'' kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı Shapiro-Wilk testi ile test edilmiştir. İki grup arasındaki farkların analizinde“Mann Whitney U”, üç veya daha fazla grup arasındaki farklar için“Kruskal Wallis H”testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler“Spearman Korelasyon Katsayısı”ile incelenmiştir. Analiz sonucunda eğitsel becerilere ilişkin yeterlik ile aile yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Eğitsel becerilere ilişkin yeterliğin cinsiyete, yaşa ve öğrenim durumuna göre anlamlı derecede farklılaştığı buna ek olarak aile yaşam doyumunun aynı değişkenlere göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the educational skills of parents with autistic children and their family life satisfaction. It is aimed to examine the relationship between the levels of satisfaction. 86 parents with children aged 1-8 years and with autism spectrum disorder participated in the study. In the study,“Educational Skills Scale of Parents with Autistic Children”and“Family Life Satisfaction Scale”were used. Whether the variables fit the normal distribution was tested with the Shapiro-Wilk test. The“Mann Whitney U”test was used to analyze the differences between the two groups, and the“Kruskal Wallis H”test was used for the differences between three or more groups. The relationships between the variables were examined with the“Spearman Correlation Coefficient”. As a result of the analysis, no significant relationship was found between proficiency in educational skills and family life satisfaction. It was observed that proficiency in educational skills differed significantly according to gender, age and educational status, and family life satisfaction did not differ significantly according to the same variables.