Kudüs Haçlı Krallığı'nda toplum (1099-1291)
Society at Crusader Kingdom of Jerusalem (1099-1291)
  1. Tez No: 829708
  2. Yazar: DÜNYA BAYATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Haçlıların nihai hedefi olan Kudüs'ün 15 Temmuz 1099 tarihindeki zaptıyla kurulan Kudüs Haçlı Krallığı, bölgedeki düzene dair birçok değişikliği beraberinde getirdi. Yüzyıllar süren İslâm hâkimiyetinin bitişiyle siyasî, sosyal ve kültürel ortam farklılaştı. Böylece bölgede yeni bir toplumsal düzen oluştu. Kendi içerisinde yönetenler ve yönetilenler olarak ikiye ayırılabilecek bu yapı, temelde Frank olanlar ve olmayanlardan meydana gelmekteydi. Varlığını sürekli hissettiren bu ayrım, krallığın yıkılışına değin devam etti. Öte yandan Haçlılar da kendi içlerinde bir hiyerarşi oluşturmuşlardı: İleri gelenler ve din adamları öne çıkan grubu oluşturuyorlardı. Azınlık olan bu kesim yönetimde söz sahibiydi. Akabinde Frank halklar gelmekteydi. Avrupa'nın çeşitli bölgelerinden Haçlı Seferlerine katılan bu kimseler, krallık için hayatî öneme sahiptiler. Toplumun bir diğer kesimini kapsayan yerli halklar ise yönetilenler sınıfındaydı. Ayrıca Filistin'in sakini olan yerli Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler de bu toplumun parçası Latin hâkimiyetinde varlıklarını sürdürdüler. Bahse konu topluluklar komün yaşamın gerekliliği olarak hem birbirleriyle hem de Franklarla iletişim halindeydiler. Bu çalışmada Kudüs Haçlı Krallığı'nda toplumu oluşturan farklı dinî ve etnik unsurlar incelenerek bunların krallıktaki konumu ve diğer gruplarla olan ilişkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Crusader Kingdom of Jerusalem, which was established with the conquest of Jerusalem on July 15, 1099, which was the final goal of the Crusaders, brought many changes in the order in the region. With the end of centuries of Islamic domination, the political, social, and cultural environment became different. Thus, a new social order was formed in the region. This structure, which can be divided into two as the rulers and the ruled, basically consisted of those who were Frank and those who were not. This distinction, which made its presence felt constantly, continued until the fall of the kingdom. On the other hand, the Franks also formed a hierarchy within themselves: notables and clergy made up the prominent group. This minority group had a say in the administration. Then came the Frankish people. These people, who participated in the Crusades from various parts of Europe, were of vital importance to the kingdom. Indigenous peoples, which included another part of the society, were in the class of the ruled. In addition, native Christians, Muslims, and Jews, who were inhabitants of Palestine, continued their existence under Latin domination as part of this society. The communities in question were in communication with each other and with the Franks as a necessity of communal life. This study were examined the different religious and ethnic elements that make up the society in the Crusader Kingdom of Jerusalem, their position in the kingdom and their relations with other groups.