Bir ders kitabı örneği çerçevesinde Osmanlı Maarifi'nde tarih öğretimi (Muhtasar Osmanlı tarihi)
History teaching in Ottoman education within the framework of a textbook example (Concise Ottoman history)
  1. Tez No: 829707
  2. Yazar: YEŞİM DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Osmanlı Devleti'nde Tarih Eğitim ve Öğretimi önemli bir husus teşkil etmiştir. Bu çalışmada, Osmanlı Maarifi'nde Tarih eğitim ve öğretiminde kullanılan bir Tarih-i Umumi örneği olan Ali Cevad'ın“Muhtasar Osmanlı Tarihi”adlı eseri Osmanlı Devleti'nin Eğitim sisteminde meydana gelen modernleşme bağlamında incelenerek eserde yer alan modern unsurlar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada tarama modellerinden literatür incelemesi ve arşiv taramasını kapsayan“Tarihi Yöntem”kullanılmıştır. Araştırmanın nihayetinde Osmanlı Tarihi hususu ile ilgili olarak kitapta aktarılan bilgilerin alanyazını ile çelişmediği, bununla birlikte konunun kitap içerisinde geliştirilmesinin ve ilerletilmesinin de mümkün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
History Teaching in the Ottoman Empire constituted an important subject. In this study, Ali Cevad's“Concise Ottoman History”, which is an example of General History used in History teaching in the Ottoman Education, was examined in the context of modernization in the education system of the Ottoman Empire,and the modern elements in the work were tried to be determined. In the research,“Historical Method”which includes literature review and archive scanning, which is one of the scanning models, was used. At the end of the research, it has been determined that the information conveyed in the book on the subject of Ottoman History does not conflict with the literature, however, it is possible to develop and advance the subject in the book.