Single step conversion of starch to ethanol by recombinant saccharomycess cerevisiae YPG/AB
Rekombinant saccharomycess cerevisiae YPG/AB ile tek aşamalı olarak nişastadan etanol üretimi
  1. Tez No: 82971
  2. Yazar: BAŞAK ELİF SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Genetik mühendisliği teknikleri kullanılarak hazırlanmış rekombinant Saccharomyces cerevisiae YPG/AB susunun tek aşamalı olarak nişastadan etanol üretimi havalandırmalı ya da havalandırmasız koşullarda ve farklı besi ortamlarında incelenmiştir. YPG/AB susu içinde, farklı "promoter'lar altında Aspergillus awamori glikoamilaz ve Bacillus subtilis ot-amilaz kodlayan genleri içeren plazmid bulundurmaktadır. Bu susun sübstrat kullanımı, biyokütle ve etanol üretimi ile enzim salgılaması New Brunswick Bioflo IQ kesikli fermentör ortamında incelenmiştir. 20 g/L ve 40 g/L rişasta bulunan besi ortamlarında 12 g/L ve 16 g/L etanol üretilmiş olup etanol verimleri teorik verimler ile uyumludur. Bu ortamlara başlangıçta 4 g/L glikoz eklendiğinde elde edilen yüksek glikoamilaz aktiviteleri sonucu fermantasyon boyunca ortamda biriken glikoz miktarlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. 40 g/L nişasta içeren besi ortamına glikoz eklendiğinde ortaya çıkan etanol miktarının yüzde 34 arttığı saptanmıştır. Ortam 0.5 L/dk hızla havalandmldığında beş kat daha fazla biyokütle oluştuğu, buna karşılık ortaya çıkan etanol miktarının, kullanılan nişasta ve oluşan biyokütleye oranla azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Direct conversion of starch to ethanol by a genetically modified Saccharomyces cerevisiae strain, YPG/AB, was investigated at different medium compositions with and without air supply. The YPG/AB strain contains a double cassette plasmid to express and secrete Aspergillus awamori glucoamylase and Bacillus subtilis a-amylase separately. Substrate utilization, biomass formation, enzyme secretion and ethanol production were studied in a New Brunswick Bioflo HI batch fermenter. The highest ethanol concentrations were 12 g/L and 16 g/L in media containing 20 and 40 g/L initial starch, respectively, which are consistent with the corresponding theoretical yields. When the media were supplemented with 4 g/L glucose initially, higher amounts of glucose than those in the unsupplemented media accumulate as a result of high glucoamylase activities. Maximum ethanol concentration obtained during fermentation increase by 34 per cent in the medium containing 40 g/L starch upon initial addition of glucose. Higher final biomass concentrations were obtained when the medium was supplied with 0.5 L/min air; however, the ethanol yields on starch and biomass were substantially lower.