Molecular analysis of SMN,NAIP and BTFZpuu genes in Turkish spinal muscular atrophy (SMA) families
Türk spinal kas atrofisi (SMA) ailelerinde SMN, NAIP ve BTFZpuu genlerinin moleküler analizi
- Tez No: 82970
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KIRDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
VI ÖZET Türk SMA populasyonunda bulunan moleküler bozuklukların tanımlanması, Türkiye'deki SMA'nın moleküler temelinin anlaşılması ve etkili doğum öncesi tanı yöntemlerinin kurulabilmesi açısından önemlidir. Önceden yapılmış çalışmalar sonucu, 5ql3'de bulunan SMA kritik bölgesinden, Survival Motor Neuron Protein'ini kodlayan bir SMA-belirleyici gen (SMNtel), Neuronal Apoptosis Inhibitory Protein'ini kodlayan bir aday gen (NAİP), ve Basic Transcription Factor HH'in bir parçasını kodlayan üçüncü bir gen (BTF2p44tel) izole edilmiş ve duplike oldukları bulunmuştur. Bu çalışma çerçevesinde, 67 akraba olmayan Türk SMA hastası bu genler için tarandı. Yüzde 85 hastada SMNtel geninin delesyonu bulundu. Bu çalışma sırasında geliştirilen ve melez SMN genlerinin (SMNhyb) varlığını ve kalıtımını ortaya çıkarabilen basit ve güvenilebilir bir protokolün uygulanması sonucunda, iki SMA hastasında anneden kalıtılan SMN1“5*1 ve bir SMA taşıyıcısında SMNhyb2 genleri bulundu. 5. ve 6. eksonlannın analizi sonucunda yüzde 74 tip I ve yizde 36 tip II SMA hastasmda NAİP geninin deleyonlu olduğu bulundu. BTF2p44tel geninin 5 üssünü de kapsayan delesyonlar, yüzde 12 tip I ve yüzde 18 tip II SMA hastasında belirlendi. Bu sonuçlar, delesyon uzantısı ile hastalığın ağırlığı arasında olası bir ilişkiyi ortaya koydu. SMN16' geninin kodlama yapan tüm bölgeleri ile NAİP geninin 5. ve 6. eksonlannı içeren kapsamlı bir tarama sonucunda delesyonlu olmayan Türk SMA hastalarında herhangi bir dizi farklılığına rastlanmadı. Ancak, iki italyan SMA hastasında, henüz yeni belirlenen ve SMN16' promoter bölgesiıfde bulunan bir polimorfism (-14C/T) ve SMN00”geninin 1. eksonunda bulunan yeni bir dizi farklılığı (G10S) bulundu. Ek olarak, SMN promoter bölgesinin -60. posizyonunda daha önceden yayınlanandan daha farklı bir baz bulundu. Bilgisayar analizi ile SMN promoter bölgesinde bulunan regüle edici proteinlerin bağlanma bölgeleri ortaya çıkarıldı. Direk gen delesyonu analizi ve/veya bağlantı analizi ile 29 Türk SMA ailesine doğum öncesi tanı sağlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Identification of the molecular defects associated with the disease in Turkish SMA population is considered to be important for understanding the molecular basis of SMA and for the establishment of an effective prenatal diagnosis strategy in Turkey. Earlier studies demonstrated that an SMA-determining gene, (SMN161) encoding Survival Motor Neuron protein, a candidate gene, (NAIP) encoding Neuronal Apoptosis Inhibitory Protein, and a third gene, (BTF2p44teI) encoding p44 subunit of the Basic Transcription Factor IIH have been isolated and found to be duplicated in the SMA-critical region on 5ql3. In this study, 67 Turkish SMA patients who were unrelated were screened for these genes. Deletion of SMN461 gene was detected in 85 per cent of the cases. A simple and reliable protocol for the detection of both presence and inheritance of hybrid SMN genes (SMNhyb) developed within the framework of this thesis revealed the presence of a maternally inherited SMNhybl gene in two SMA patients, and the presence of a SMNhyb2 gene in a single carrier. Analysis of both exons 5 and 6 of the NAIP gene identified the deletion of this gene in 74 and 36 per cent of type I and type II SMA patients, respectively. Extension of the deletions encompassing the 5' end of BTF2p44tel gene could be determined in 12 per cent and 18 per cent of type I and type II SMA patients. These results indicated the possible correlation of the size of the deletions with the disease severity. The extensive screening of the complete coding region of the SMN*6' gene and the screening of exons 5 and 6 3f NAIP gene could not reveal any sequence variation in the non-deleted Turkish SMA patients. However, a recently characterized polymorphism (-14C/T) in the SMN promoter and a novel variation (G10S) in the exon 1 of the SMN08" gene were identified in two unrelated Italian SMA patients. In addition, a single base pair difference from the reported SMN promoter sequence was identified at -60 position. Putative regulatory binding sites within the SMN promoter was also identified by using a computational analysis. Prenatal diagnosis could be offered to 29 Turkish SMA families by direct gene deletion and/or linkage analysis.