Salih amellerin dünyevi karşılığıyla ilgili hadislerin tesbit ve değerlendirilmesi
الأحاديثُ الواردةُ في الجزاءِ الدُّنيوي للأعمالِ الصَّالحة- جمعاً ودراسةً –
- Tez No: 829727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle Kur'an-ı Kerim'in beyanları esas alınarak salih amellerin dünyevî karşılıklarının neler olduğuna yer verilmiş, akabinde ibadetlerin icrası neticesinde oluşabilecek dünyalık karşılıkları elde etmenin bağlı olduğu hususlar ele alınmıştır. İkinci bölümde ise sözlü, fiili veya manevi ibadetlerin dünya hayatındaki maddî veya manevî karşılıklarını konu edinen hadislere yer verilmiştir. Araştırmada ibadetlerin icrası ile oluşabilecek uhrevî kazançlardan bahseden hadislere değinilmeden ibadetlerin dünyadaki maddî ve manevî karşılıklarına odaklanılmıştır. Ele alınan hadislerin şerhlerine, garip kelimelerinin beyanına, kendilerinden hasıl olan faydalarının tesbitine, klasik veya modern zamanlarda yaşamış bazı muhaddislerin ilgili hadis ile alakalı yorumlarına yer verilerek konu ele alınmaya çalışılmıştır. Salih ameller, kulu ibadetleri yapmaya teşvik ettiği gibi yüce Allah, salih amellerden kaynaklı pek çok dünyevî tesiri de yaratmıştır. Bu araştırmada, salih amellerin maddî ve manevî dünyalık karşılıkları sadece Kütüb-i Tis'a'da yer alan hadisler esas alınarak tesbit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada salih amellerin dünyalık karşılıklarına dair Kütüb-i Tis'a kaynaklı yaklaşık altmış hadis tesbit edilmiştir. İlgili bu hadislerin tahrici yapılmış, sıhhat dereceleri ve hükümleri beyan edilmiş, garip kelimeleri açıklanmış ve ayrıca salih amellerin icrası ile elde edilen dünyalık maddî ve manevî karşılıklarının neler olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
I made this thesis into two sections. In the first section I researched what the worldly consequences are for doing goods according to the qur-aan and then I mentioned the status relevent to the one performing the act of worship and his intent in reaping worldly rewards by doing so. In the second section I gathered the hadeeths that mention a material and immaterial effect from performing an act of worship in this worldly life, whether that act of worship is a physical action or statement or meaning (from intent). The author only focused on the material consequence from doing good works in this life, and did not focus on the reward in the afterlife. He explained the meanings of the hadeeths as well as any unfamiliar vocabulary, and he also mentioned lessons taken from the hadeeths as ezlxplained by scholars in the past and the modern era. The reward for doing good works is what encourages one to do good works, and Allaah made many results in this world as a result of doing righteous actions. The author has gathered approximately 60 hadeeths from the 9 books of hadeeth and has listed the chains of narration, their original references, the grading on their reliability, the meaning of any uncommon vocabulary, and the worldly consequence resulting from doing the deeds mentioned in them.