Uluslararası deniz hukuku kurallarının etkili olarak uygulanabilmesi: Doğu Akdeniz örneği
Effective implementation of international maritime lawrules: The case of the Eastern Mediterranean
- Tez No: 829729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tezde, Doğu Akdeniz örneği üzerinden, uluslararası deniz hukuku kurallarının uluslararası uyuşmazlıklarda etkili olarak uygulanabilirliği incelenecektir. Birinci bölümde, uluslararası deniz hukukunun oluşumu, gelişimi, kaynakları ve bunların ulusal hukuka etkisi incelenecektir. Daha sonra Doğu Akdeniz'e kıyıdaş olan devletlerin ulusal hukuklarında uluslararası hukuka nasıl bir etki verdikleri araştırılacaktır. İkinci bölümde, deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin ilkeler açıklanarak uluslararası deniz uyuşmazlıklarının çözümünde benimsenen yollar ve bunların deniz hukukuna somut yansımaları ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise Doğu Akdeniz'de yaşanan deniz yetki alanı sınırlandırma uyuşmazlıkları ile bunların enerji kaynaklarının paylaşımı, çevrenin korunması, arama-kurtarma çalışmaları gibi sorunlara ilişkin etkileri değerlendirilerek uluslararası deniz hukuku kurallarının ulusal hukukta etkili bir şekilde uygulanmasının önündeki engeller ve bu engellerin nasıl aşılabileceği de Karadeniz örneği üzerinden tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effective applicability of international maritime law rules in international disputes will be examined through the example of the Eastern Mediterranean. The first part will focus on the formation, development, and sources of international maritime law, as well as the impact of these sources in national legal orders. Subsequently, an investigation will be conducted into how the coastal states of the Eastern Mediterranean give effect to international law within their national legal systems. In the second part, the basic concepts of the law of the sea and the principles for delimiting the maritime boundaries will be explained in light of the historical cases of maritime delimitation. In the third part, the maritime jurisdiction delimitation disputes in the Eastern Mediterranean and their effects on problems such as the sharing of energy resources, environmental protection, and search and rescue activities will be evaluated. Finally, the obstacles to the effective implementation of international maritime law rules in national laws and proposals to overcome these obstacles will be discussed through the Black Sea example.