10.sınıf öğrencilerinin bloom taksonomisine göre hazırlanmış sınav ile klasik sınavdaki başarılarının karşılaştırılması
Comparison of 10th grade students' success in the exam prepared according to bloom's taxonomy and the classical exam
- Tez No: 829730
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada 10.sınıf lise düzeyindeki öğrencilerin üçgenler konusuna ait belirlenmiş kazanımların sorularından oluşan iki soru formundaki (geleneksel olarak hazırlanmış sınav ve Bloom Taksonomisine göre hazırlanmış sınav) başarı düzeyleri, soruları doğru cevaplama yüzdeleri, hangi sorularda zorlandıklarına dair görüşleri araştırılmıştır. Katılımcılara geleneksel olarak ve Bloom Taksonomisine göre uzman görüşleri alınıp geçerlik ve güvenirlikleri sağlanarak hazırlanan iki soru formu uygulanmıştır. Uygulanan soru formlarındaki soruların zorlukları konusunda öğrencilerin fikirlerini almak amacıyla üç sorudan oluşan bir görüş formu uzman görüşleri ile hazırlanmış ve veriler toplanmıştır. Soru formları ve görüş formu 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Doğu Anadolu bölgesinin bir ilinde bulunan fen lisesinde eğitim görmekte olan amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenmiş 40 öğrenciye gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler Office programları kullanılarak içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular öğrencilerin Bloom Taksonomisine göre hazırlanan sınavda alt düzey bilişsel düşünme basamaklarından bilgi ve uygulama düzeyindeki sorulara diğer vi basamaklara kıyasla daha fazla doğru ve kısmi yanıt verdikleri görülmektedir. Kavrama, analiz ve değerlendirme düzeyindeki açıklama yapmaları beklenen sorulara doğru yanıt veremedikleri görülmektedir. Kavrama ve analiz düzeyindeki sorulara kısmen doğru yanıt verebildikleri ancak değerlendirme düzeyi soruya büyük oranda yanlış cevap verdikleri görülmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda öğrencilerin en yüksek başarı sergiledikleri bilişsel düzey basamağı bilgi düzeyi iken en düşük performans sergiledikleri bilişsel düzey basamağı değerlendirme basamağı olmuştur. Ayrıca öğrencilerin iki soru formunda da oransal olarak yüksek düzeyde dik üçgende dar açıların trigonometrik oranlarına ait kazanımı ölçen soruda zorlandıkları görülmektedir. Katılımcılar, dik üçgende dar açıların trigonometrik oranlarını bilmediklerini, hatırlamadıklarını veya bilgilerini kullanamadıklarını belirtmektedirler. Benzer yorumları üçgenin yardımcı elemanlarından kenarortay ve açıortayın özellikleri için de belirttikleri açığa çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the achievement levels of 10th-grade high school students in the topic of triangles were investigated through two sets of questions based on predetermined learning outcomes: a traditionally prepared exam and an exam prepared according to Bloom's Taxonomy. The success levels of the students in answering the questions correctly and their opinions on which questions they found challenging were examined. Two question forms were administered to the participants, prepared based on expert opinions according to both traditional methods and Bloom's Taxonomy, ensuring their validity and reliability. To gather the students' opinions on the difficulty levels of the questions in the administered question forms, a questionnaire consisting of three questions was prepared based on expert opinions, and data was collected. The question forms and the questionnaire were implemented on a purposive sample of 40 students, voluntarily selected from a science high school located in a province in the Eastern Anatolia region during the 2022-2023 academic year. The qualitative data obtained in the research were interpreted using content analysis method with the help of Office programs. The findings of the study indicate that the students provided viii more correct and partial responses to questions at the lower cognitive levels, such as knowledge and application, compared to questions at other levels according to Bloom's Taxonomy. It is observed that they were unable to provide correct answers to questions that required comprehension, analysis, and evaluation. While they partially answered questions at the comprehension and analysis levels correctly, they mostly gave incorrect responses to questions at the evaluation level. Based on this information, it can be concluded that the students demonstrated the highest achievement at the cognitive level of knowledge and the lowest performance at the cognitive level of evaluation. Additionally, the participants faced difficulties with the question measuring the attainment of trigonometric ratios of acute angles in a right triangle in both question forms. They stated that they were not aware of or unable to recall the trigonometric ratios of acute angles in a right triangle, and they couldn't apply their knowledge. Similar comments were also made regarding the properties of auxiliary elements of a triangle, such as the median and angle bisector.