Yetişkin bireylerde çocukluk çağı travmaları ile yeme bozuklukları ve obsesif kompulsif bozukluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between childhood traumas and eating disorders and obsessive compulsive disorder in adults
  1. Tez No: 829847
  2. Yazar: İREM AYVAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde çocukluk çağı travmalarının, yeme bozukluklarını ve obsesif kompulsif bozukluğu anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığını araştırmayı amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılan çalışmada, sosyo demografik bilgi formu, çocukluk çağı travmaları ölçeği, yeme bozukluğu değerlendirme ölçeği ve padua envanteri kullanılmıştır. Çalışma 18-58 yaş arasında olan 278 yetişkin ile yürütülmüştür. Katılımcıların %70.1'i kadın, %29,9'u erkektir. Araştırmanın örneklemi kartopu örnekleme yöntemi ile seçilerek, araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucu çocukluk çağı travmaları ile yeme bozuklukları ve obsesif kompulsif bozukluk arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Aynı zamanda çocukluk çağı travmalarının yeme bozuklukları ve obsesif kompulsif bozukluk için anlamlı düzeyde bir yordayıcı olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether childhood traumas significantly predict eating disorders and obsessive-compulsive disorder in adults. For this purpose, socio-demographic information form, childhood traumas scale, eating disorder assessment scale and Padua Inventory were used in the study which was conducted using relational survey method. The study was conducted with 278 adults aged between 18-58 years. 70.1% of the participants were female and 29.9% were male. The sample of the study was selected by snowball sampling method and relational screening method was used in the study. SPSS 22.0 statistical package program was used for statistical analysis of the study. As a result of the findings, a significant positive correlation was found between childhood traumas and eating disorders and obsessive-compulsive disorder. At the same time, childhood traumas were found to be a significant predictor for eating disorders and obsessive-compulsive disorder.