Sanal evrenlerde kişilik hakkı ihlalleri ve korunması
Personal right violations and protection in virtual world
- Tez No: 829914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnternetin web 1.0 ile başlayan web 2.0, web 3.0, web 4.0 ile devam eden gelişim sürecinde kullanıcılar da pasif kullanıcıdan aktif kullanıcıya dönüşmüştür. Kullanıcının içeriklere erişebilme, kendi içeriklerini üretme ve bunu sahiplenme süreci ile ekonomik bir kazanca dönüştürerek aktifleştiği bu süreçte üç boyutlu sanal evrenlerin de gelişmesi ile deneyim bir adım ileri gitmiştir. Çağımızda eğitimden sağlığa, ekonomiden bilime, moda sektöründen e-ticarete hemen her sektörü etkileyen bu hızlı gelişim ve dönüşüm sürecinde iş yapış şekilleri, müşteri ihtiyaçları, kullanıcı deneyimleri farklılaşmıştır. Bu durum ile kişilik hakkı ve buna yönelik ihlallerin görünümleri ve çözüm yöntemlerini gündeme getirmiştir. Çalışmamızda öncelikle kişinin tanımı ve kapsamından bahsedilecek, kişilik hakkının muhtevası açıklanacaktır. Daha sonra çalışmamızın asıl konusu olan sanal evrenlerde bir diğer deyişle metaverse'lerde kişilik hakkı ihlallerinin belirlenebilmesi için üç boyutlu sanal evrenlerin tanımı, gelişim ve özellikleri, bileşenleri ve kişilik hakkı ihlallerinin bu platformlardaki görünümleri ve sonuçlarından bahsedilecektir. Son bölümde ise kişilik hakkı ihlallerinden sorumluluğun kapsamı, sınırları ve sanal evrenlere özgü görünüm biçimleri ve hukuksal korunma yolları açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The development process of the internet, which began with web 1.0 and continued with web 2.0, web 3.0, and web 4.0, has also transformed users from passive consumers into active participants. In this process, where users have become active by accessing content, creating their own content, and monetizing it, the development of three-dimensional virtual worlds has taken the experience one step further. In our era, this rapid development and transformation have affected almost every sector, from education to health, from economics to science, from the fashion industry to e-commerce, leading to changes in business practices, customer needs, and user experiences. This situation has brought attention to the manifestations of the right to personality and its solutions. In our study, first, we will discuss the definition and scope of the individual, and explain the content of the right to personality. Then, to identify violations of the right to personality in virtual worlds, or in other words, metaverses, we will discuss the definition, development, and characteristics of three-dimensional virtual worlds, their components, and the manifestations and consequences of violations of the right to personality on these platforms. In the final section, we will explain the scope, limits of responsibility for violations of the right to personality, specific forms of appearance in virtual worlds, and legal protection mechanisms.