Korunmaya muhtaç çocuklarda yaşam doyumunun yordayıcısı olarak öz şefkat ve bağlanma stillerinin incelenmesi
A study on self-compassion and attachment styles as the predictors of life satisfaction in children in need of protection
- Tez No: 829915
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOCA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trabzon Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde ölüm, yoksulluk, şiddet gibi çeşitli travmatik yaşantılar sebebiyle çocuklar korunmaya muhtaç hale gelmektedir. Toplumlar korunmaya muhtaç çocukların psikolojik, sosyal ve fiziksel olarak sağlıklı bir şekilde yetişmelerini sağlamakla yükümlüdür. Bu doğrultuda çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. İlgili uygulamalardan biri çocuk evleri sitesidir. Bu araştırmada sevgi evleri sitesinde kalmakta olan korunmaya muhtaç çocukların yaşam doyumları, bağlanma stilleri ve öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bağlanma stili ve öz şefkat değişkenlerinin yaşam doyumunu yordayıcı gücünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda yaşam doyumunun cinsiyet, yaş ve ziyaret edilme durumlarına göre farklılaşma durumu incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2022 yılı Mart-Mayıs ayları itibariyle İstanbul İlinde bulunan Küçükyalı Sevgi Evleri Sitesi Müdürlüğü, Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi, Beykoz Galip Öztürk Sevgi Evleri Sitesi ve Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Evleri Sitesinde kalmakta olan 8 ile 14 yaş arasında 121 çocuk oluşturmaktadır. Katılımcılara, Yaşam Doyum Düzeyi Anketi, Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu, 3 Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Veri analizinde SPSS v29.01.0 istatistik paket programı kullanılmış olup analiz aşamasında bağımsız gruplar için t testi, Çoklu Doğrusal Regresyon analizi, Pearson Momentler Çarpımı Katsayısı ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucu güvenli bağlanma stili ile araştırmanın bağımlı değişkeni olan yaşam doyumu arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Yaşam doyumu ile kaçıngan bağlanma, kaygılı bağlanma ve öz şefkat arasında ise istatistiksel olarak kayda değer bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca incelenen demografik değişkenlerden yakınları tarafından ziyaret edilme durumunun yaşam doyumunu yordadığı, yaş ve cinsiyet ile yaşam doyumu arasında herhangi bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular alan yazını çerçevesinde tartışılarak bulgulara dayalı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, various traumatic experiences such as death, poverty, and violence can cause children to need protection. Societies are obliged to ensure that children in need of protection grow up psychologically, socially, and physically healthy. To achieve that, various practices have been developed. One of these practices is the children's homes site. Accordingly, this study examined the relationships between life satisfaction, attachment styles, and self-compassion levels of children in need of protection staying in the children's homes site. It was aimed to determine to what extent variables as attachment style and self-compassion may predict life satisfaction. In addition, whether life satisfaction differs according to gender, age, and status of having a visitor was checked. The study sample consists of 121 children between the ages of 8 and 14 who were staying in Küçükyalı Children's Homes Site Directorate, Yakacık Hatice Abbas Halim Children's Homes Site, Beykoz Galip Öztürk Children's Homes Site, and Bahçelievler Şeyh Zayed Children's Homes Site in Istanbul between March-May 2022. The Satisfaction with Life Scale, the Short Form of the Self-Compassion Scale, the Three-Dimensional Attachment Style Scale, and the Personal Information Form prepared by the researcher were applied to the participants. For the data analysis, SPSS v29.01.0 statistical software was used, and the independent samples t-test, Multiple Linear Regression analysis, Pearson Product Moment Coefficient, and one-way analysis of variance (ANOVA) were utilized during the analysis. As a result of the study, a significant positive relationship was found between secure attachment style and life satisfaction which is the dependent variable of the study. There was no statistically significant relationship between life satisfaction and avoidant attachment, anxious-ambivalent attachment, and self-compassion. Also, among the demographic variables, being visited by relatives was found to predict life satisfaction, while there was no relationship between life satisfaction and age and gender. The study findings were discussed within the framework of the literature, and suggestions based on the findings were presented.