Comparison of Middle East policies of Kuwait and Kingdom of Saudi Arabia
Kuveyt ile Suudi Arabistan Krallığı'nın Ortadoğu politikalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 829993
  2. Yazar: ABRAR JEHAD AHMED SWEILEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAZAR VURAL JANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, iki Körfez ülkesinin (Kuveyt ve Suudi Arabistan) Katar ablukası, Filistin sorunu ve Suriye-mülteci sorunu gibi bazı Ortadoğu sorunlarına yönelik nasıl farklı politikalara sahip olduğunu anlamaya çalışmıştır. Aynı zamanda, okuyucuya Körfez bölgesi ile ilgili iki teorik kavramın, kabilecilik ve rantiyeliğin ana tanımlarını sağladıktan sonra, siyaset, ekonomi ve Kuveyt ve Suudi Arabistan toplumlarının doğasında öne çıkan bazı noktaları tartışıyor. Bu araştırma, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın toplumları ve ekonomik yapıları ile ilgili bazı özellikleri paylaştığı gibi bazı sonuçlara ulaşmıştır. Ancak, siyasi yapıları ve parlamentolarının veya danışma konseylerinin yetkileri bakımından farklılık gösterirler. Örnek olay incelemeleri ile ilgili olarak, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın Katar ablukası konusunda çok farklı pozisyonlara sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Filistin meselesinde geçmişte benzer duruşları olsa da günümüzde farklılaşmaya başladılar. Son olarak, Kuveyt ve Suudi Arabistan, Suriye-mülteci meselesinde aynı pozisyonu paylaşıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis has tried to figure out how two Gulf states (Kuwait and Saudi Arabia) have different policies towards some Middle East issues which are Qatar blockade, Palestinian issue and Syrian –refugee issue. It also discusses some prominent points in the politics, economy and the nature of societies of Kuwait and Saudi Arabia, after providing the reader with main definitions of two theoretical concepts that are related to the Gulf region which are tribalism and rentierism. This research has achieved some conclusions such as that Kuwait and Saudi Arabia have shared some traits regarding their societies and their economic structures. However, they differ in their political structures and the powers of their parliaments or the consultative councils. Regarding the case-studies, it is has concluded that Kuwait and Saudi Arabia have very different positions in regards to Qatar blockade. Concerning the Palestinian issue, they have similar positions in the past but they started to differ nowadays. Finally, Kuwait and Saudi Arabia do share the same position regarding the Syrian-refugee issue.