Çince kaynaklara göre Türkiye-Çin ilişkileri (1842-1949)
Relations between Türkiye and China according to chinese sources (1842-1949)
  1. Tez No: 830019
  2. Yazar: YITING XING
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çin'de meydana gelen Afyon Savaşları'nın ardından 1842'den sonra bir yarı sömürgeleşme ve dışa açılma dönemi başladı. Bu kaos döneminde Türkiye (Osmanlı Devleti) ile de az da olsa bazı ilişkiler kuruldu. Bazı Çinliler Türkiye'ye geldiler, Türkiye'den de gidenler oldu. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da bu ilişkiler devam etti. Çin'de Atatürk ve Türkiye'deki devrim hakkında birçok kitap, gazete yorumu, makale yayınlanmıştır. 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti kurulana kadar çeşitli münasebetler kuruldu. Bu yüz yılı aşkın bir süreye dair Çince tarih kayıtları, arşiv belgeleri, seyahatnameler, raporlar, mektuplar vb. incelenerek Türkiye-Çin ilişkilerinin yaklaşık yüz yılı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the Opium War in China, the period of semi-colonization and opening to the outside world began after 1842. During this chaotic period, China developed some relations with Turkey (Ottoman Empire), although only a little bit. Some Chinese came to Türkiye, and some Turks came to China. These relationships continued and began to strengthen after the establishment of the Turkish Republic. Books, newspaper reviews, and articles about Ataturk and the Turkish Revolution were published in China. Before the founding of the People's Republic of China in 1949, the two sides established a diverse relationship. In this study, the relationship between Turkey and China spanning a hundred years will be explored through the study of Chinese historical records, archives, travel notes, reports, letters and other materials.