Barsak iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine leptinin etkisi
Effects of leptin on intestinal ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 830037
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT HAYRİ ÖZOKUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Şok, sepsis, mezenter trombüsü, barsak transplantasyonu ve nekrotizan enterokolit gibi çeşitli klinik durumlarda barsak iskemisi meydana gelebilir. Kan alrnmnın yeniden sağlanması sonrasında ise iskemi-reperfüzyon (IR) hasarı oluşur. Barsak iskemisi ile oluşan hücre ve doku hasarı reperfüzyonla daha da artmaktadır. Reperfüzyon sırasında iskemik dokunun hızla tekrar oksijenlenmesi sonucunda serbest oksijen radikali (SOR) meydana gelir. Bu radikaller, doku hasarına ve uzak organlarda işlev bozuklukları neden olabilir. Leptin, yağ dokusundan salgılanan obezite geninin ürünü olan bir hormondur. Yağ dokusu dışında, gastrointestinal sistemi de dahil olmak üzere diğer dokularda leptin varlığı saptanmıştır. Birçok fizyolojik ve patolojik olayda önemli rol oynar. Leptinin, nitrik oksit (NO) üretimini uyarıcı ve antiinflamatuar etkileri vardır. Bu çalışmada, barsakta oluşturulan IR hasarı üzerine leptinin etkisi araştırıldı. Çalışmamız, her birinde 1 O adet rat bulunan 3 grupta gerçekleştirildi. Grup A (İR grubu}, grup B (İR+leptin grubu) ve grup C (sham grubu) olarak üç grup oluşturuldu. Ratlara intraperitoneal ketamin (50 mg/kg) anestezisi altında laparotomi yapıldı. Grup A ve Grup B'de ince barsaklar sola alınıp süperior mezenterik artere atravmatik klemp konarak 1 saatlik iskemi uygulandı. Barsaklar iskemi süresince batın içine yerleştirildi. Sonrasında klemp çıkarılarak reperfüzyon sağlandı. Sham grubuna, sadece laparotomi yapıldı. Grup B'ye reperfüzyondan 30 dk öncesinde 100 μg/kg dozunda leptin subkütan olarak verildi. Grup A ve sham grubuna subkütan olarak 0.1 mi % 0.9 NaCI enjekte edildi. 4 saatlik reperfüzyondan sonra serum malondialdehid (MDA) ve NO düzeylerine bakılmak üzere 3 mi kan alındı. Terminal ileumun bir kısmında MDA ve NO bakılırken, bir kısmı histopatolojik inceleme için ayrıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Many clinical conditions such as shock, sepsis, mesenteric thrombus, necrotising enterocolitis and bowel transplantation can cause intestinal ischemia reperfusion (IR) injury. Reperfusion of ischemic tissue leads to a sequence of events that, paradoxically, injure tissues. The injury produced by reperfusion can be more severe than the injury induced by ischemia . A possible cause of IR injury is attributed to oxygen free radicals. These radicals which are generated during reperfusion period are responsible for tissue injury and distant organ disfunction. Leptin is the product of obese gene and secreted mainly by adipose tissue. Besides tat tissue, the presence of leptin was detected in the other tissues including gastrointestinal system. Leptin plays important roles in many physiologic and pathologic conditions. it has antiinflammatory effects and stimulate nitric oxide (NO) production. This study was designed to determine effects of leptin on intestinal IR injury. Thirty rats were divided into 3 groups each containing ten rats: Group A (IR group), group B (IR+leptin group) and group C (sham group). Rats were anesthetised using intraperitoneal ketamine (50 mg/kg). A midline laparotomy was made, the small intestine was reflected to the left, and the superior mesenteric artery was occluded with an atraumatic clip. The rats were subjected to superior mesenteric artery occlusion for 1 hour. The intestine was replaced into the peritoneal cavity for the duration of the ischemic period. After 1 hour of intestinal ischemia, the clip was removed, allowing reperfusion. The sham operation involved the same technique and exposure, without the clipping of the superior mesenteric artery. in group B, 100 μg/kg leptin was given subcutanously 30 minutes before reperfusion. in group A and C, 0.1 mi saline was injected. 4 hours after reperfusion, 3 mi of blood was drawn for detection of serum NO and malondialdehyde (MDA) levels. A part of terminal ileum were also harvested for histopathological examination and tissue NO and MDA measurements. The results were compared statistically.