Alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) saptanan hastalarda plazma aterojenite indeksinin (PAi) ve monosit/ HDL oranının (MHO) diğer karaciğer fibrozis skorlama indeksleriyle birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of plasma atherogenicity index (PAİ) and monocyte/HDL ratio (MHO) together with other liver fibrosis scoring indices in patients with non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD)
- Tez No: 830038
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHBAB, DR. BETÜL ÇAVUŞOĞLU TÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Plazma aterojenite indeksinin (PAİ) ve Monosit/ HDL oranının (MHO) Alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) gelişimini öngörmesini ve diğer fibrozis skorlama indeksleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç- Yöntem: Tek merkezli kesitsel klinik retrospektif çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine Eylül 2022 - Eylül 2023'te başvuran hastaların dosya verileri incelendi. Hastalar Abdominal ultrasonografi (USG) ile değerlendirilip hepatosteatoz saptanan ve hepatosteatoz saptanmayan hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların biyokimyasal parametreleri (ALT, AST, GGT, ALP, albümin, açlık glikozu, HbA1c, açlık insülini, HOMA-IR, toplam kolesterol, trigliseritler, hdl, yaş, trombosit sayısı, monosit sayısı) değerlendirmeye alındı. Bu değerler üzerinden APRI, albümin-bilirubin skoru (ALBI), FIB-4, Plazma aterojenite indeksi (PAİ) ve Monosit/ HDL oranı (MHO) hesaplandı. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı istatistikler olarak ortalama, standart sapma (±) ve yüzdelik dağılımlar verildi. İki parametreden oluşan değişkenlere yönelik karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi, FIB4, APRI, ALBI, PAİ ve MHO'nun NAFLD'yi öngörme düzeylerini belirlemek için de Roc Curve kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to predict the development of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) by Plasma atherogenicity index (PAI) and Monocyte/HDL ratio (MHO) and to compare them with other fibrosis scoring indices. Material-Method: In our single-center cross-sectional clinical retrospective study, the file data of the patients who applied to the Internal Medicine polyclinic of the University of Health Sciences Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between September 2022 and September 2023 were examined. The patients were divided into two groups: patients evaluated with abdominal ultrasonography (USG) and detected hepatosteatosis and patients without hepatosteatosis. Biochemical parameters of the patients (ALT, AST, GGT, ALP, albumin, fasting glucose, HbA1c, fasting insulin, HOMA-IR, total cholesterol, triglycerides, HDL, age, platelet count, monocyte count) were evaluated. Based on these values, APRI, albumin -bilirubin score (ALBI), FIB-4, Plasma atherogenicity index (PAI) and Monocyte/HDL ratio (MHO) were calculated. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS 21.0 package program. Mean, standard deviation (±) and percentage distributions were given as descriptive statistics. Independent sample t test for comparisons of variables consisting of two parameters. Roc Curve was also used to determine the predictive levels of FIB4, APRI, ALBI, PAI and MHO for NAFLD.