Fire detecting robot system with GSM technology
GSM teknoloji ile yangın algılama robot sistemi
- Tez No: 830052
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLUK BİLGE ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda orman yangınlarında gözlemlenen büyük artış yangının erken teşhis edilememe sorununu gözler önüne sermiştir. Yangınların doğaya zarar vermesinin yanı sıra birçok can ve mal kaybına da sebep olmaktadır. Alevlerin hızla büyümesi, yangının kontrol altına almasını imkansız hale getirmektedir. Bu soruna çözüm olarak yangın robotları gündeme gelmiş ve erken teşhisin sağlanması ile soruna çözüm olmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada alevleri algılayan, ortam nem ve sıcaklık verilerini okuyan ve konum bildiren bir robot tasarlanmaya çalışılmıştır. Sistemde yangın algılama için yangın sensorü, haberleşmenin sağlanabilmesi için NO6M GPS modulü ile SIM800L modülü beraber kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dramatic increase in forest fires in recent years has highlighted the issue of late detection. Fires not only harm the environment, but they also kill people and destroy property. The fire's rapid expansion makes it almost impossible to control. As a solution, fire robots were developed, and an attempt was made to solve the problem by giving early diagnosis. The goal of this study was to design a robot that detects flames, read the environment temperature and humidity and notify their position. The system incorporates a fire sensor for detection, together with a NO6M GPS module and a SIM800L module for communication.