Sürdürülebilir liflerden üretilmiş örme kumaşların performans ve konfor özelliklerinin incelenmesi
An investigation on performance and comfort properties of knitted fabrics produced with sustainable fibers
- Tez No: 830058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, sürdürülebilir ipliklerden üretilen örme kumaşların fiziksel, boyutsal ve ısıl konfor özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda tez kapsamında geliştirilen kumaşlar ve piyasada sürdürülebilir ürün grubunda yer alan kumaşlar olmak üzere iki grupta incelemeler yapılmıştır. Birinci grupta kapok, kenevir liflerinin, Tencel® ve organik pamuk lifleri ile farklı oranlarda karıştırılması ile üretilen ipliklerden ve %100 konvansiyonel pamuk ipliğinden süprem yapısında kumaşlar örülmüştür. Kumaş yapısı içerisine kapok ve kenevir katılmasının kumaşın performans özelliklerine etkisi değerlendirilmiştir. İkinci grupta piyasada sürdürülebilir ürün grubunda yer alan kumaşlardan üç farklı örgü konstrüksiyonu seçilerek bu kumaşların performans özellikleri test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda kumaş içerisine kenevir ve kapok katılmasının kumaşların gramaj değerlerinde düşüşe, boncuklanma eğiliminde artışa neden olduğu; kenevir içeren kumaşların aşınma dayanımı, hava geçirgenliği ve su buharı direnç özelliklerinin daha yüksek olduğu; kapok içeren kumaşların ise aşınma dayanım performanslarının en düşük olmasına rağmen bu kumaşların hava geçirgenlik özelliklerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca farklı kullanım ve iklim koşullarına uygun olacak şekilde sürdürülebilir lif karışımlarından üretilen kumaşların tercih edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the physical, dimensional and thermal comfort properties of knitted fabrics produced from sustainable yarns. Within this scope, the results were examined in two groups: the fabrics developed in this study and the fabrics used in the sustainable product group in the market. In the first group, single jersey fabrics were knit from yarns produced by kapok, hemp fibres with Tencel® and organic cotton fibres in different blend ratios and also 100% conventional cotton yarn. The performance properties of the fabrics were evaluated in accordance with the effect of blending kapok and hemp fibres into the fabric structures. In the second group, three different knitting constructions were selected from the fabrics used in the sustainable product groups in the market and the performance properties of these fabrics were measured. The results revealed that, blending kapok and hemp fibres into the fabric structures led to a decrease in weight values and an increase in the pilling tendency. Higher air permeability, abrasion resistance, and water vapour resistance are all characteristics of hemp-based fabrics. Despite having the lowest abrasion resistance performance, kapok blend fabrics have been found to have excellent air permeability characteristics. Additionally, it has been found that fabrics made from sustainable fibre blends can be favoured depending on the usage and weather conditions.