Selüloz esaslı sürdürülebilir liflerden üretilmiş kumaşların performanslarının incelenmesi
Performance analysis of fabrics produced from sustainable cellulose fibers
  1. Tez No: 721260
  2. Yazar: BUĞÇE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KORAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada selüloz esaslı sürdürülebilir liflerinden üretilmiş bazı dokuma kumaşların performansları incelenmiştir. Bu amaçla viskon, pamuk ve bambu/viskon ipliklerden üretilmiş 3 farklı grup kumaş numunesi kullanılmıştır. Her grupta konvansiyonel ve sürdürülebilir liflerden üretilmiş kumaşlar bulunmaktadır. Kumaşların performansları; gramaj tayini; yıkama ve kurutma için boyutsal kararlılık; yıkamaya, suya, terlemeye ve sürtünmeye karşı renk haslığı; yırtılma mukavemeti; çekme mukavemeti; dikiş açma, boncuklanma direnci, aşınma direnci, spiralite, hava geçirgenliği; su buharı geçirgenliği ve eğilme rijitliği testleri ile analiz edilmiştir. Daha sonra sonuçlar sürdürülebilir ve konvansiyonel liflerden üretilen kumaşlar için kıyaslanmıştır. Çalışmanın sonucunda selüloz esaslı sürdürülebilir ve konvansiyonel liflerden üretilen kumaşların performansları arasında önemli bir fark gözlenmemiştir. Bu çalışmada kullanılan kumaş numuneleri için her iki gruptaki kumaşların da bayan üst giyiminde kullanılabilecek yeterli özellikleri taşıdığı tespit edilmiştir. Maliyet açısından sürdürülebilir lifler konvansiyonellere oranla biraz daha pahalı olsa da, firmalar müşterilerin talepleri doğrultusunda bu alandaki çalışmalarına devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of some woven fabrics produced from cellulosic sustainable fibers were investigated. For this purpose, 3 different groups of fabrics produced from viscose, cotton and bamboo/viscose yarns were used. Each group contained fabrics produced from conventional and sustainable fibers. Performances of fabrics were determined by dimensional stability for washing and drying; color fastness to washing, water, perspiration and crocking; tear strength; tensile strength; seam strength; pilling resistance; abrasion resistance; spirality; air permeability; water vapor permeability and bending stiffness tests. The results were compared to fabrics produced from conventional fibers. As a result of the study, no significant difference was observed between the performance analyses of fabrics produced from cellulose-based sustainable and conventional fibers. Considering the samples used in this study, it can be concluded that the fabrics in both groups had sufficient properties to be used in women's clothing. Although sustainable fibers are slightly expensive than conventional ones, companies continue to work in this field due to the demands of the customers.