Adölesan dönemdeki erkek güreşçilerin 8 haftalık core antremanlarının sürat, çeviklik ve sıçrama üzerine olan etkilerinin incelenmesi
The aim of this study was to investigate the effects of 8-week core training on speed, agility and jumping in wrestlers aged 10-14 years.
- Tez No: 830067
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CANİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesan dönemdeki erkek güreşçilerin 8 haftalık core antremanlarının sürat, çeviklik ve sıçrama üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya 10 core grubu ve 10 deney grubu olmak üzere toplam 20 kişi katılmıştır. Uygulamaya katılan denekler Tokat Gençlik Spor İl Müdürlüğü kulübü lisanslı sporculardan oluşmaktadır. Sekiz haftalık antrenman sürecinde core grubu, core antrenmanları yaparken kontrol gurubu güreş teknik antrenmanlarına devam etmiştir. Uygulanan 8 haftalık core antrenmanı programı öncesinde ve sonrasında katılımcıların vücut ağırlığı, boy çeviklik, durarak uzun atlama, dikey sıçrama ve sürat değerleri (5m-10m-20m) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 8-week core training on speed, agility and jumping in wrestlers aged 10-14 years. A total of 20 people, 10 core groups and 10 experimental groups participated in the study. The subjects participating in the application consisted of licensed athletes of the Tokat Youth Sports Provincial Directorate club. During the eight-week training period, the core group continued core training while the control group continued wrestling technical training. Body weight, height, agility, standing long jump, vertical jump and sprint (5m-10m-20m) were measured before and after the 8-week core training programme. SPSS 23.0 package programme was used in the statistical analysis of the data.