Biochemical investigations on lipid peroxidation in the serum of renal failure patients pre and post-dialysis
Böbrek yetmezliği hastalarının diyaliz öncesi ve sonrası serumlarındaki lipid peroksidasyonuna ilişkin biyokimyasal araştırmalar
  1. Tez No: 830068
  2. Yazar: SAJA BASIM JUMAAH AL-MAADHADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada böbrek yetmezliği hastalarında oksidatif stres ve aynı hastalarda diyaliz öncesi ve sonrası lipid peroksidasyon biyobelirteçleri MDA ölçülerek diyaliz operasyonunun oksidatif stres üzerindeki etkisi araştırıldı. Çalışma, klinik veriler üzerindeki etkisini önlemek için benzer yaştaki sağlıklı kişilerle kontrol edildi. MDA düzeyi böbrek yetmezliği olan hastalarda kontrole göre anlamlı olarak yüksekti. Ayrıca, böbrek yetmezliği olan hastalar diyaliz sonrası aynı hastaların diyaliz öncesi ile karşılaştırıldığında MDA düzeyinde önemli bir artış göstermiştir. Ek olarak, üre, kreatinin, TG'ler, LDL ve VLDL seviyeleri böbrek yetmezliği hastalarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde arttı. GFR ve HDL, böbrek yetmezliği hastalarında kontrole kıyasla önemli ölçüde azaldı. Böbrek yetmezliği hastalarında diyaliz öncesi MDA, TG'ler ve VLDL ile pozitif korelasyon gösterdi. Sonuç olarak böbrek yetmezliği olan kişilerde diyaliz operasyonu lipid peroksidasyonu ve oksidatif stresi arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, oxidative stress was investigated in renal failure patients, as well as, the effect of dialysis operation on oxidative stress by measuring the lipid peroxidation biomarker, MDA, pre- and post-dialysis in the same patients. The study was controlled with healthy people on similar ages to avoid its influence on the clinical data. The level of MDA was increased significantly in renal failure patients compared to control. Furthermore, the patients with renal failure patients post-dialysis have shown significant increase in the level of MDA compared to the same patients pre-dialysis. Additionally, the levels of urea, creatinine, TGs, LDL, and VLDL were increased significantly in renal failure patients compared to control. GFR and HDL were reduced significantly in renal failure patients compared to control. In renal failure patients pre-dialysis, MDA was correlated positively with TGs and VLDL. In conclusion, dialysis operation results in increasing lipid peroxidation and oxidative stress in people with renal failure disease.