Kateter ablasyonu yapılan atriyal fibrilasyon (AF) hastalarında af nüksünü etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting af recurrence in atrial fibrillation (AF) patients undergoing catheter ablation
- Tez No: 830102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ YALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Atriyal fibrilasyon(AF), kardiyovasküler hastalıklar arasında sık rastlanan bir ritim bozukluğudur ve hem hasta sağlığı hem de ekonomik açıdan önemli zorluklar taşır. AF'nin sol atriyum(LA) üzerindeki mekanik etkileri ve tedavi yöntemlerinin LA fonksiyonlarına etkisi kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, kriyobalon ablasyonu(CB-2) sonrasında AF nüksünü öngörmede kullanılabilecek ekokardiyografik ve biyokimyasal parametrelerin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Metodoloji: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda, semptomatik AF nedeniyle CB-2 ile tedavi edilen 92 hasta, Ocak 2021'den Temmuz 2023'e kadar prospektif olarak incelenmiştir. Çalışma, AF nüksünü tahmin etmeye yarayacak yeni bir model geliştirmeyi hedeflemekte, ekokardiyografik ölçümler ve serum biyobelirteçlerinin nüksle ilişkisini değerlendirmektir. Bulgular: Çalışmada, işlem öncesine kıyasla 3 ay sonraki ekokardiyografik takiplerde, sol atriyumun mekanik fonksiyonlarında belirgin bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Özellikle LA strain parametrelerinin (rezervuar ve kontraktil fazları) nüksü öngörmede anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Biyokimyasal analizlerde, PRO-BNP seviyelerindeki yükseklik nüks riski ile ilişkililendirilmiştir. Ayrıca, MYBPHL gibi spesifik biyobelirteçlerin işlem sonrası artışının, atriyal hasarın bir göstergesi olarak değerlendirilebileceği; ancak nüks tahminindeki etkinliğinin zayıf olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, kriyobalon ablasyonu sonrası sol atriyum fonksiyonlarındaki düzelme ve biyokimyasal belirteçler, AF nüksü tahmini için potansiyel göstergeler olarak öne çıkmaktadır. Sonuç: Çalışma, kriyobalon ablasyonunun AF'nin tedavisindeki etkinliğini ve bu tedavi yönteminin LA fonksiyonları üzerindeki potansiyel etkilerini göstermiştir. Ayrıca, sol atriyum strain ölçümleri ve PRO-BNP düzeylerinin, nüksü öngörmede güvenilir göstergeler olarak kullanılabileceğini öne sürmektedir. Elde edilen sonuçlar, kardiyovasküler risk yönetimi ve hastaların takibinde yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayacak bilgiler sunmaktadır. Özetle, bu çalışma CB-2'nin AF yönetimindeki rolünü ve nüksle ilişkili faktörleri daha derinlemesine anlamak için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atrial fibrillation(AF) is a common rhythm disorder within cardiovascular diseases, presenting significant challenges for both patient health and economic burden. The mechanical effects of AF on the left atrium(LA) and the impact of treatment modalities on LA functions are of critical importance. This study aims to evaluate the efficacy of echocardiographic and biochemical parameters for predicting AF recurrence following cryoballoon ablation(CB-2). Methodology: Ninety-two patients with symptomatic AF, treated with CB-2 at Istanbul University-Cerrahpaşa, Faculty of Medicine, Department of Cardiology, were prospectively examined from January 2021 to July 2023. The study targets the development of a new model for predicting AF recurrence, assessing the relationship between echocardiographic measurements and serum biomarkers with recurrence. Findings: The study demonstrated a significant improvement in the mechanical functions of the LA in echocardiographic follow-ups 3 months post-procedure. In particular, LA strain parameters were found to be significant predictors of recurrence. Biochemical analyses correlated elevated levels of PRO-BNP with increased risk of recurrence. Moreover, specific biomarkers like MYBPHL, which increased post-procedure, were considered indicators of atrial damage. Consequently, improvements in LA function post-cryoballoon ablation and biochemical markers have emerged as potential indicators for predicting AF recurrence. Conclusion: The study elucidates the efficacy of cryoablation in the treatment of AF and its potential effects on LA functions. It posits that LA strain measurements and PRO-BNP levels could serve as reliable indicators for predicting recurrence. This research establishes a foundation for a deeper understanding of the role of CB-2 in AF management and factors associated with recurrence.