İkili ilaç içeren nanoyapılı lipid taşıyıcıların biyouyumluluğunun incelenmesi ve melanoma tedavisi için jel formülasyonunun hazırlanması
Investigation of the biocompatibility of nanostructured lipid carriers containing dual drugs and preparation of a gel formulation for the treatment of melanoma
- Tez No: 830128
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Melanoma cilde rengini veren melanosit hücrelerinde başlayan ve bu hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucunda oluşan bir cilt kanseri türüdür. Cilt kanserlerinin çok azı melanomadır ancak öldürücülüğü en yüksek olan çeşitidir. Tez kapsamında melanoma tedavisinde hedef bölgeye doğrudan uygulanabilen bir yöntem olan transdermal uygulamalar tercih edilmiştir ve amaç doğrultusunda ikili kullanımda etkinliği arttığı bilinen Doksorubisin ve Trabektedin ilaçları seçilmiştir. Nanoyapılı lipid taşıyıcılar (NLC) kullanılarak ilaçların cilt katmanlarına kolay taşınımı ve Karbopol 940 jel kullanılarak da cilde yapışarak uzun süreli tedaviye olanak sağlaması hedeflenmiştir. İkili ilaç içeren melanomaya hedefli NLC'nin yüklü olduğu karbopol 940 jel sentezlenmiştir. Hazırlanan jel formülasyonuna yapılan karakterizasyon çalışmaları sonucunda pH'ın 6,01, viskozite değerinin 13639 cp, hidrodinamik boyut 149,60 nm, PDI değeri 0,474 ve zeta potansiyel -34,52 mV olarak bulunmuştur. Bu değerler topikal uygulamalar için cilt ile uyumlu ve jelin cilt katmanlarından geçişi kolaylaştıracak değerlerdir. Protein bağlama ve hemoliz çalışmaları sonucunda biyouyumlu olduğuna karar verilen jelin, in vitro ilaç salımı sonucunda uzun süreli ve kontrollü salım gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır. Hazırlanan jelin stabilitesini 5°C'de 6 ay koruduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Melanoma is a type of skin cancer that starts in the melanocyte cells that give the skin its color and occurs as a result of the uncontrolled proliferation of these cells. Very few skin cancers are melanoma, but it is the most lethal type. In the scope of the thesis, transdermal applications, which are a method that can be applied directly to the target area, were preferred in the treatment of melanoma, and Doxorubicin and Trabectin drugs which are known to increase in efficiency in dual use, were selected for the purpose. It is aimed to easily transport the drugs to the skin layers by using nanostructured lipid carriers (NLC) and to allow long-term treatment by adhering to the skin by using Carbopol 940 gel. Carbopol 940 gel loaded with melanoma - targeted NLC containing dual drugs was synthesized. As a result of the characterization studies performed on the prepared gel formulation, the pH was found to be 6.01, the viscosity value was 13639 cp, the hydrodynamic dimension was 149.60 nm, the PDI value was 0.474 and the zeta potential was -34.52 mV. These values are compatible with the skin for topical applications and will facilitate the passage of the gel through the skin layers. It was concluded that the gel, which was determined to be biocompatible as a result of protein binding and hemolysis studies, performed long-term and controlled release as a result of in vitro drug release. It was determined that the prepared gel maintained its stability at 5°C for 6 months.