Sürekli Performans Testinden (CPT) elde edilen dikkat değişkenleri ile WISC IV alt test standart puanlarının ilişkisi
The relationship between attention variables from Continuous Performance Test (CPT) and WISC IV sub-test standard scores
  1. Tez No: 830157
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan bireylerin sürekli performans testinden elde edilen dikkat değişkenleri ile Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV alt test standart puanlarının ilişkisi incelenmiştir. Bu araştırmanın evrenini 7-18 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, 74 DEHB tanılı öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“CPT-3”ve“WISC-IV”testleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, Sözel Kavrama puanı ile Tepki Süresi Standart Sapması ve Değişkenlik puanları arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki belirlenmiştir. Algısal Akıl Yürütme puanı ile Atlama, Tepki Süresi Standart Sapması ve Değişkenlik puanları arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır. Çalışma Belleği puanı ile d' ve Atlama puanları arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur. İşlemleme Hızı puanı ile d' ve Atlama puanları arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır. Tüm Ölçek Zeka puanı ile d', Atlama, Tepki Süresi Standart Sapması ve Değişkenlik puanları arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki belirlenmiştir. Yaş, Tepki Süresi Standart Sapması, d', Atlama, Perseverasyon ve Değişkenlik puanları bakımından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Cinsiyet, Tepki Süresi, Hatalı Yanıtlar, Bloklar Arası Tepki Süresi Değişimi ve Vurma Tepki Süresi Aralık Değişimi puanı sınıflaması bakımından WISC-IV puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between attention variables obtained from the continuous performance test and Weschler Intelligence Scale for Children-IV subtest standard scores of individuals with attention deficit and hyperactivity disorder was examined. The population of this research consists of individuals between the ages of 7 and 18. The sample of the study consists of 74 students with ADHD diagnosis.“CPT-3”and“WISC-IV”tests were used as data collection tools. SPSS 23 software was used in the analysis of the data. According to the data obtained, a weak negative correlation was found between Verbal Comprehension score and Hit Reaction Time Standard Deviation and variability scores. There was a weak negative correlation between Perceptual Reasoning score and omissions, HRT SD and variability scores. A weak negative correlation was found between Working Memory score and d' and omissions scores. There was a weak negative correlation between the Processing Speed score and the d' and omissions scores. A weak negative correlation was determined between the Whole Scale Intelligence score and the d', omissions, HRT SD and variability scores. Significant differences were found in terms of age, HRT SD, d', Omissions, Perseverations and Variablity scores. There was no statistically significant difference between WISC-IV scores in terms of gender, Hit Reactinon Time, Commissions, HRT Block Change and Hit Reaction Time Inter-Stimulus Interval Change score classification.