A hybrid feature subset selection method based on GRASP and relief
GRASP ve relief temelli bir hibrit özellik alt kümesi seçimi
  1. Tez No: 830179
  2. Yazar: BUSE NUR KARATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çeşitli alanlardaki karmaşık, yüksek boyutlu verilerin bolluğu, etkili özellik seçme stratejilerine olan ihtiyacı artırmıştır. Bu tez, en değerli özellikleri belirleyip korumak, böylece modelin yorumlanabilirliğini geliştirmek ve boyutluluk lanetiyle mücadele etmek için yenilikçi bir hibrit Özellik Alt Kümesi Seçimi tekniği önermektedir. Yöntemimiz, metasezgisel algoritma Açgözlü Rastgele Uyarlanabilir Arama Prosedürü (GRASP) ile saygın bir özellik filtreleme algoritması Relief'i açıkça birleştirerek, filtre tekniklerinin hesaplama verimliliğini ve sarma yöntemlerinin kesinliğini benzersiz bir şekilde birleştirir. Süreç, özellik kombinasyonlarının kapsamlı bir şekilde araştırılmasıyla başlar ve ardından Relief'in üstün performans sergilediği çeşitli filtre teknikleri uygulanır. Ek olarak Relief, GRASP'ın inşaat ve iyileştirme aşamalarına entegre edildi. Deneyler, K-En Yakın Komşular puanlarının ve süresinin ortalama 30 kez kontrol edilmesiyle gerçekleştirilir. Sonuçlar, model performansını önemli ölçüde artıran ve yüksek boyutlu veri kümelerinde verimli özellik seçimi için filtre ve sarmalayıcı yöntemleri entegre etme potansiyelini ortaya koyan hibrit yaklaşımın gücünün altını çiziyor. Bu katkı, özellik seçimine ayrılan süreyi en aza indirirken makine öğrenimi modelinin doğruluğunu en üst düzeye çıkarmamıza olanak tanır.
Özet (Çeviri)
The abundance of complex, high-dimensional data in various fields has amplified the necessity for effective feature selection strategies. This thesis proposes an innovative hybrid Feature Subset Selection technique to identify and retain the most valuable features, thereby enhancing model interpretability and combating the curse of dimensionality. Our method uniquely merges the computational efficiency of filter techniques and the precision of wrapper methods, explicitly combining the metaheuristic algorithm Greedy Randomized Adaptive Search Procedure (GRASP) and a reputable feature filtering algorithm Relief. The process initiates with a comprehensive exploration of feature combinations, subsequently applying various filter techniques, amongst which Relief exhibited superior performance. Additionally, Relief was integrated into the construction and improvement stages of GRASP. Experiments are conducted by checking the average 30 runs of K-Nearest Neighbors scores and time. The results underscore the potency of the hybrid approach, significantly improving model performance and demonstrating the potential of integrating filter and wrapper methods for efficient feature selection in high-dimensional datasets. This contribution allows us to maximize the accuracy of the machine-learning model while minimizing the time dedicated to feature selection.