Epitelyal ve mezenkimal karaciğer kanseri hücrelerinde integrin profil değişkenliğinin araştırılması
Investigation of variability of integrin profile in epithelial and mesenchymal liver cancer cells
- Tez No: 830180
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bir adezyon reseptör ailesi olan integrinler; hücre-hücre, hücre-çözünür ligand veya hücre-hücre dışı matris bileşenlerinin bağlanmasını sağlarlar. Α- ve β-alt birim integrinlerin birleşiminden oluşan reseptörler, heterodimerik bir yapı oluşturur. Omurgalılarda, 18 α-alt birim ve 8 β-alt birim integrin bulunmaktadır ve dimerize olarak 24 integrin reseptör kompleksi oluştururlar. Benzersiz bir şekilde, integrinler hücre içinden hücre dışına ve hücre dışından hücre içine sinyal iletme yeteneğine sahiptirler. İntegrinler sayesinde gerçekleşen hücre adezyonu gelişim ve bağışıklık tepkileri benzeri hayati faaliyetlerde etkiliyken apoptoz, hücre farklılaşması ve göçü gibi kanserle ilişkili süreçleri de düzenler. Epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT), epitelyal fenotipteki bir hücrenin mezenkimal bir fenotipe farklılaşmasıdır. Metastaz sırasında, epitelyal fenotip belirteci olan E-kaderin ifadesi ve hücre-hücre yapışması azalır. Bu geçiş, karsinomlarda integrinler sayesinde gerçekleşir. Mezenkimal fenotipe geçen kanser hücreleri hareketlenerek diğer dokulara veya organlara göç edebilir. Hepatosellüler karsinoma (HCC), karaciğerde en sık görülen ve kötü huylu bir kanser türüdür. Metastaz, HCC hastalarının hayatta kalma oranını ve süresini oldukça etkiler. Hepatosellüler karsinoma hücre hatlarında, kollektif olarak integrin alt birimlerinin profil analizi daha önce literatürde gösterilmemiştir. Bu tezde, HCC'de EMT sırasında ITGA3, ITGA4, ITGA9, ITGA11, ITGB2, ITGB3 ve ITGB6 integrin alt birimlerinin ifadelerinin arttığı ve ITGAL integrin alt birim ifadesinin azaldığı gösterilmiştir. Böylece, hepatosellüler karsinomada epitelyal fenotipten mezenkimal fenotipe farklılaşmanın integrinler açısından temeli aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrins, a family of adhesion receptors, allow binding of cell to cell, cell to soluble ligand or cell to extracellular matrix components. Receptors composed of combinations of α- and β-subunit integrins form a heterodimeric structure. In vertebrates, there are 18 α-subunits and 8 β-subunit integrins, and they dimerize to form 24 integrin receptor complexes. Uniquely, integrins have the ability to conduct inside-out and outside-in signalling. While cell adhesion conducted by integrins is effective in vital activities such as development and immune responses, it also regulates cancer-related processes such as apoptosis, cell differentiation and migration. Epithelial-mesenchymal transition (EMT) is the differentiation of an epithelial cell into a mesenchymal phenotype. During metastasis, the expression of epithelial marker E-cadherin and cell-cell adhesion reduce. In carcinomas, this transition occurs through integrin receptors. Cancer cells differentiating into mesenchymal phenotype can become more mobile and migrate to other tissues or organs. HCC is the most common and a malignant type of cancer in the liver. Metastasis greatly affects the survival rate and duration of HCC patients. Collective profile analysis of integrins in HCC has not been previously demonstrated in the literature. In this thesis, it was shown that the expression of ITGA3, ITGA4, ITGA9, ITGA11, ITGB2, ITGB3 and ITGB6 integrin subunits increased and the expression of ITGAL integrin subunit decreased during EMT in HCC. Therefore, the basis of differentiation from epithelial to mesenchymal phenotype in hepatocellular carcinoma was clarified with respect to integrins.