Attilâ İlhan'ın romanlarında kimlik ('Aynanın İçindekiler' de Protagonistin değişim yolculuğu)
Identity in Attilâ İlhan's novels (The Protagonist's journey of transformation in 'Aynanın İçindekiler')
  1. Tez No: 830200
  2. Yazar: NAZLI ESER AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET USLUCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
“Attilâ İlhan'ın Romanlarında Kimlik”başlıklı bu çalışmada kimlik merkezli okuma yöntemiyle Attilâ İlhan'ın“Aynanın İçindekiler”dizisindeki romanların (Bıçağın Ucu, Sırtlan Payı, Yaraya Tuz Basmak, Dersaadet'te Sabah Ezanları, O Karanlıkta Biz, Allah'ın Süngüleri, Gâzi Paşa) ve dizinin eşik romanı sayılabilecek Kurtlar Sofrası romanının protagonistleri/başkişileri incelenmiştir. Sosyal bilimler bağlamında kimlik meselesi ortaya konmuş; kimlik ve edebiyat arasındaki ilişkiden bahsedilmiş, edebiyatta tip, kişi, karakter, kimlik sorunsalları tartışılmıştır. İncelemenin bütün içindeki değerinin anlaşılabilmesi için Attilâ İlhan'ın romancılığına ve söz konusu romanların özetlerine yer verilmiştir. Protagonistlerin roman dizisindeki bireysel ve toplumsal diyalektikleri ve kimlik değişim/dönüşüm süreçleri roman kişisinin kimlik tespiti için oluşturulan yöntem (Kimlik Göstergeleri ve Kimliği Etkileyen Unsurlar) kullanılarak ortaya konduğunda İlhan'ın, roman kişilerini kimliklendirme yöntemleri; romanlarında tip, karakter kullanımı; roman kişilerinin bireysel diyalektiklerini ayrıntılı olarak yansıttığı ve bunu yaparken özellikle onların cinsel, siyasal, kültürel, aydın, yabancılaşmış kimlikleri üzerinde durduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research titled“Identity in Attilâ İlhan's Novels”used an identity-centered reading method to analyze the protagonists/characters in Attilâ İlhan's series of novels,“Aynanın İçindekiler”(Bıçağın Ucu, Sırtlan Payı, Yaraya Tuz Basmak, Dersaadet'te Sabah Ezanları, O Karanlıkta Biz, Allah'ın Süngüleri, Gâzi Paşa) and Kurtlar Sofrası, which can be considered as the introductory novel of the series.“Identity”is explored within the context of social sciences, and the relationship between identity and literature is discussed. The problematics of types, individuals, characters, and identity in literature are examined. In order to fully comprehend the significance of the analysis, Attilâ İlhan's approach to novel writing and summaries of the relevant novels are included. By utilizing a method developed for identifying the characters' identities (Identity Indicators and Factors Affecting Identity), the individual and social dialectics, as well as the processes of identity change/transformation, are revealed within the novel series. It becomes apparent that İlhan employs various methods to identify the novel's characters, utilizes types and characters in his novels, and extensively delves into the detailed representation of the characters' individual dialectics. Notably, this includes their sexual, political, cultural, intellectual, and alienated identities.