1998-2022 yılları arasındaki post aktivasyon potansiyeli ve spor üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Post activation potential and bibliometric analysis of studies on sports between 1998-2022
- Tez No: 830254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ORBAY ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın Amacı Bu çalışmanın amacı 1998-2022 yılları arasındaki post aktivasyon potansiyeli ve spor üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analizini yapmaktır. Materyal ve Metot Disiplinler arası işbirliği, yayın performansı, araştırma etkinliği, bilimsel trendler ve diğer bilimsel ilişkilerin anlaşılması için sistematik araştırma modelinin benimsendiği bu çalışmada, Web of Sience (WoS) veri tabanında post aktivasyon potansiyeli (PAP) ve spor anahtar kelimeleri kullanılarak bulunan çalışmaların bibliyometrik analizleri yapılmıştır. Bibliyometrik araştırmalar, akademik yayınların sayısal verilerini kullanarak analiz yapmayı sağlayan bir yöntemdir. Bu analizler sonucunda ortaya çıkan veriler, akademik alanda konu ile ilgili değerlendirmeler yaparak sonraki çalışmalara ışık tutma açısından önemlidir. Bibliyometrik analiz, bilimsel araştırma ve inovasyonun izlenmesi, disiplinler arası çalışmaların incelenmesi, araştırma etkinliği ve performansının değerlendirilmesi, araştırma işbirliğinin analizi, yönlendirilmiş araştırma planlaması gibi amaçlar doğrultusunda değerlendirilebilir. Araştırma verileri, WoS veri tabanında 1998-2022 yılları arasında farklı yayınlarda yayınlanan post aktivasyon potansiyeli ve spor anahtar kavramlarıyla ilişkili çalışmalardan oluşmaktadır. Bu çalışmada veri tabanları üzerinden elde edilen çalışmalar; kaynaklar, yazarlar, belgeler, kavramsal yapı, entelektüel yapı ve sosyal yapıları bakımından incelenmiştir. Bibliyometrik çalışmalarda en önemli veri kaynakları Science Citation Index (SCI), Social Science Citation Index (SSCI) ve Art & Humanities Citation Index (A&HCI) olmak üzere uluslararası atıf indeksleridir. Bu bağlamda bu indekslere ulaşım sağlayan veri tabanlarından birisi olması ve R-Studio programı üzerinden çalıştırılan bibliyometrik analiz sisteminin bu veri tabanıyla da uyumlu olması sebebiyle WoS veri tabanı üzerinden araştırma gerçekleştirilmiştir. Bulgular 1998-2022 yılları arasında alanda WoS veri tabanında postaktivasyon potansiyeli ve spor anahtar kelimeleri kullanılarak yayınlanmış 327 belge bulunmuştur. Bu 327 belgeye 5790 kaynakça gösterilmiştir. PAP ile ilgili 51 çalışmayla 2020 yılı en fazla çalışmanın yapıldığı yıl olmuştur. En etkin 5 yazar olan,“Krzysztofik M.”,“Behm DG.”,“Boullosad”,“Wilk M.”ve“Zajac A.”En çok kullandıkları,“Power, Warm-up ve Postactivation Potentiation”kelimeleri ile“Internatonal Journal of Sports Physiology and Performance, Journal of Sport Sciences, Journal of Strength and Conditioning Research ve Journal of Human Kinetics”dergilerinde yayınlar yapmışlardır. 57 yayınla“Journal of Strength and Conditioning Research”dergisi alanda en çok yayın yapan dergidir.“J Strength Cond Res.”dergisinde yayınlanan PAP konulu çalışmaların kaynakçalarının sayısı 4094 olarak analiz edilmiştir. En çok atıf alan belge toplam 437 atıf alan ve yıllık atıf oranı %54.63 olan Suchomel TJ, 2016,“Sports Med-a”dergisinde yayınlanan makaledir. Alanda en çok tekrar eden kelime ise 172 kere tekrarlanan ''post-activation potentiation''dır. Sonuç Analiz sonuçları post aktivasyon potansiyeli ve spor araştırmacıları ve alanda yapılmış çalışmaları geniş bir açıdan ele alarak, konuyla ilgilenen yazarlar, dergiler, ülkeler, üniversiteler ve konuyla ilgili eğilimlerin neler olduğunu anlamak üzere yeni çalışmalara yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study is to make a bibliometric analysis of the studies on post activation potential and sport between 1998-2022. Material and Method In this study, in which a systematic research model was adopted to understand interdisciplinary collaboration, publication performance, research effectiveness, scientific trends and other scientific relationships, bibliometric analyzes of the studies found in the Web of Science (WoS) database using post activation potential (PAP) and sports keywords were made. Bibliometric research is a method that provides analysis using the numerical data of academic publications. The data obtained as a result of these analyzes are important in terms of shedding light on the next studies by making evaluations about the subject in the academic field. Bibliometric analysis can be evaluated for purposes such as monitoring scientific research and innovation, examining interdisciplinary studies, evaluating research effectiveness and performance, analysis of research collaboration, and directed research planning. The research data consists of studies related to the key concepts of post-activation potential and sports published in different publications between 1998-2022 in the WoS database. In this study, the studies obtained through databases; sources, authors, documents, conceptual structure, intellectual structure and social structures were examined. The most important data sources in bibliometric studies are international citation indexes such as Science Citation Index (SCI), Social Science Citation Index (SSCI) and Art & Humanities Citation Index (A&HCI). In this context, research was carried out on the WoS database, since it is one of the databases that provides access to these indexes and the bibliometric analysis system run through the R-Studio program is also compatible with this database. Findings Between 1998 and 2022, 327 documents published using the keywords postactivation potential and sport were found in the WoS database. Of these 327 documents, 5790 are cited. With 51 studies on PAP, 2020 was the year in which the most studies were conducted. The 5 most influential authors are“Krzysztofik M.”,“Behm DG.”,“Boullosad”,“Wilk M.”and“Zajac A.”They published in the“Internatonal Journal of Sports Physiology and Performance, Journal of Sport Sciences, Journal of Strength and Conditioning Research and Journal of Human Kinetics”with the words“Power, Warm-up and Postactivation Potentiation”that they use most. With 57 publications,“Journal of Strength and Conditioning Research”is the journal with the most publications in the field.“J Strength Cond Res.”The number of bibliographies of the studies on PAP published in the journal was analyzed as 4094. The most cited document is the article published in the Journal of Suchomel TJ, 2016, Sports Med-a, with a total of 437 citations and an annual citation rate of 54.63%. The most repeated word in the field is post-activation potentiation, which is repeated 172 times. Conclusion The results of the analysis can guide new studies to understand the post-activation potential and sports researchers and studies in the field from a wide perspective, and to understand the trends in the authors, journals, countries, universities and the subject.