Kronik böbrek hastalıklı evre III-V prediyaliz hastalarda aritmi sıklığı ve EKG değişiklikleri (p dalga dispersiyonu, QTC dispersiyonu, TP-e ve TP-E/QT oranı)
The arrhythmia prevalence and ECG changes in patients with stages III-V predialysis chronic kidney disease (p wave dispersion, QTC dispersion, TP-e and TP-e/QT ratio)
- Tez No: 830301
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL ECİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığı olan (KBH) hastalarda ani ölüm ve serebrovasküler hastalıklar (SVH) sık görülmektedir. Özellikle atriyal fibrilasyona bağlı SVH ve ventriküler aritmilere bağlı ani ölümler artmıştır. Bu çalışmada, prediyaliz (evre III-V) KBH olan hastalarda aritmi sıklığını saptamak ve aritmi öncü göstergeleri olan P dalga dispersiyonu, QTc dispersiyonu, Tp-e ve Tp-e/QT oranı, EKG bulgularını ve etkileyen laboratuvar parametrelerini rutin poliklinik takibinde değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma Eylül 2014 ile Mart 2015 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğinde takip edilen kronik böbrek hastalığı evre III-V 79'u erkek, 54'ü kadın toplam 133 hasta ve 32 gönüllü kontrol ile prospektif olarak yapıldı. Tüm hastaların ve kontrol grubunun onayları alındıktan sonra 25 mm/sn hızda EKG'leri çekildi. EKG'de P dalga dispersiyonu, QTc dispersiyonu, Tp-e manual olarak ölçüldü. Tp-e/QT oranı hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliğinde takip edilen kronik böbrek hastalığı (evre III-V) 133 hasta ve kontrol grubu olarak 32 gönüllü çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların 79'u erkek, 54'ü kadındı. Hastaların yaş ortalaması 60,8 ± 14,2 yıl idi. P dalga dispersiyonunda, hasta grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış saptadık (45,85±12,42 msn ve 27,17±6,6 msn, p=
Özet (Çeviri)
Aim: Sudden death and cerebrovascular disease (CVD) are frequent in patients with chronic kidney disease (CKD). Particularly atrial fibrillation related CVD and ventricular arrhytmia related sudden death have increased. In this study detecting arryhtmia frequency and evaluating the arrhytmia leading indicators, P wave dispersion, QT dispersion, Tp-e, Tp-e/QT ratio, ECG findings and affecting laboratory parameters in pre-dialysis (stage III-V) patients with CKD in outpatient follow-up is aimed. Material and Method: This study is performed 133 patients with stage III-V chronic kidney disease 79 men, 54 women and 32 control subjects between September 2014 and March 2015 in Konya Education and Training Hospital Nephrology outpatient clinic. After obtaining the approval of all patients and control group 25 mm/sec ECG was taken. ECG P wave dispersion, QTc dispersion, Tp-e measured manually. Tp-e / QT ratio was calculated. Results: 133 patients with chronic kidney disease (stage III-IV) and 32 volunteers as control group followed in the Konya Education and Training Hospital Nephrology outpatient clinic was taken to the study. 79 of the patients in study were male, 54 were female. The average age of patients was 60.8 ± 14.2 years. In P wave dispersion, we found a statistically significant increase in the patient group compared with the control group (45.85 ± 12.42 msn and 27.17 ± 6.6 msn, p < 0,0001).