Ekonomi politik kapsamında Türkiye'nin Afrika politikası ve Nijerya
Türkiye's foreign policy towards Africa and Nigeria within the context of political economy
- Tez No: 830311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'nin Afrika politikasının ve Afrika kıtasının lokomotif ülkelerinden biri olan Nijerya ile ilişkilerinin incelendiği bu çalışmada kuramsal çerçeve olarak postkolonyalizm, dünya sistemi teorisi ve neo-liberal kuramsalcılık kullanılmıştır. Afrika kıtasının ve Nijerya'nın asırlar boyunca sürmüş olan kolonyalizm geçmişi göz önünde bulundurulduğunda, sömürgecilik döneminin bölge üzerindeki yansımalarını daha iyi anlamak açısından post-kolonyalizm teorisi önem arz etmektedir. Öte yandan, dünya sistemi teorisinin merkez-çevre-yarı çevre alegorisi, Türkiye-Nijerya ilişkilerini doğru analiz edebilmek açısından önemlidir. Küreselleşen dünyada günümüz uluslararası sisteminin karşılıklı bağımlılık zeminini dayatması ise, Türkiye'nin Afrika'ya ve Nijerya'ya yaklaşımında kullandığı ortaklık ve kazankazan stratejisiyle örtüşmektedir. Bu tez çalışmasında hem Türkiye'nin Afrika politikası, hem de Türkiye'nin Nijerya ile ilişkileri siyasi, ekonomik, kültürel, askerî ilişkiler ve kamu diplomasisi ve insani yardım başlıkları altında incelenmiştir. Öte yandan bölgeyle ilgili besleyici bir tarihsel perspektif sunulmuştur. Bu tez çalışmasının amacı, Afrika'nın kolonyal geçmişinin Nijerya üzerindeki etkilerini incelemek ve Türkiye'nin hem kıta üzerinde yürüttüğü dış politikayı hem de Nijerya ile ilişkilerini analiz etmektir. Yararlanılan birincil ve ikincil kaynaklar vasıtasıyla Türkiye'nin özellikle 1990'lı yılların sonlarından itibaren hem Afrika'yla hem de Nijerya ile ilişkilerini giderek kuvvetlendirdiği görülmektedir. Kıtada rekabet eden aktörler arasında herhangi bir kolonyal bagaja sahip olmaması ve yumuşak güç unsurlarını etkin bir şekilde kullanması, Türkiye'nin itibarını arttırmakta ve kıtayla girdiği ilişkileri olumlu etkilemektedir. Bununla birlikte Nijerya ile ilişkilerin gelişme trendini koruması; belli fırsatların değerlendirilmesi ve belli risklerin bertaraf edilmesine bağlıdır. Bu tez çalışmasında söz konusu fırsatlar ve riskler analiz edilmiş ve Türkiye-Nijerya ilişkilerinin geleceğine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines Turkiye's Africa policy and its relations with Nigeria, one of the leading countries of the African continent, uses post-colonialism, world system theory and neo-liberal theory as the theoretical framework. Considering the centuries-long history of colonialism in the African continent and Nigeria, the theory of post-colonialism is important to better understand the reflections of the colonial period on the region. On the other hand, the center-periphery-semi periphery allegory of the world system theory is important for a proper analysis of Türkiye-Nigeria relations. The fact that today's international system imposes the ground of interdependence in the globalized world is in line with the partnership and win-win strategy that Türkiye uses in its approach to Africa and Nigeria. In this thesis, both Türkiye's Africa policy and Türkiye's relations with Nigeria are analyzed under the headings of political, economic, cultural, military relations, public diplomacy and humanitarian aid. On the other hand, a beneficial historical perspective on the region is presented. The aim of this thesis is to examine the impact of Africa's colonial past on Nigeria and to analyze Türkiye's foreign policy on the continent as well as her relations with Nigeria. Through the primary and secondary sources utilized, it is seen that Türkiye has gradually strengthened its relations with both Africa and Nigeria, especially since the late 1990s. Türkiye's lack of any colonial baggage among the competing actors in the continent and its effective use of soft power elements increase Türkiye's reputation and positively affect its relations with the continent. However, maintaining the development trend of relations with Nigeria depends on the utilization of certain opportunities and the elimination of certain risks. This thesis analyzes these opportunities and risks and evaluates the future of Türkiye-Nigeria relations