Lagrangian relaxation for airport gate assignment problem
Havaalanı kapı atama probleminde lagrange gevşetmesi
- Tez No: 830315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU, PROF. DR. OĞUZ SOLYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada aprona atanan uçak sayısının en az sayıda tutulmasını sağlayarak yolcuların toplam yürüme mesafesini en küçükleyen havaalanı kapı atama problemi ele alınmaktadır. Literatürde kullanılan formülasyonlara alternatif bir formülasyon kullanılmakta ve sıkı alt sınırlar elde edebilmek için Lagrange gevşetmesine dayalı yöntemler önerilmektedir. Yöntem, aynı zamanda iyi başlangıç üst sınırlarının gücünden faydalanarak iyi kalitede çözümler vermektedir. Bildiğimiz kadarıyla literatürdeki çalışmaların çoğu, sezgisel sonuçlarını performans bazlı üst sınır karşılaştırması ya da doğrusal programlama gevşetmesinden elde edilen alt sınırlardan faydalanarak ölçmektedir. Deneysel sonuçlar, kullanılan Lagrange gevşetmesine dayalı yöntemlerin sıkı alt sınırlar ve iyi kalitede üst sınırlar verdiğini göstermektedir. Elde edilen değerler literatürde var olan sezgisel sonuçların performansını ölçmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study we focus on the Airport Gate Assignment Problem that minimizes the total walking distance of passengers while ensuring that the number of aircraft assigned to apron is at its minimum. We utilize an alternative formulation for the problem compared to the ones in the literature and propose approaches based on Lagrangian Relaxation so as to obtain tight lower bounds. The method also harnesses the power of a good initial upper bound and provides good quality solutions. To the best of our knowledge, the current studies in the literature rely only on upper bounds or the linear relaxation lower bounds to assess the quality of heuristic solutions. We propose using the tighter Lagrangian Relaxation based bounds as a better reference to assess solution quality. Our computational experiments demonstrate that our Lagrangian relaxation based method returns strong lower bounds and good quality upper bounds that are comparable to the state-of-the art results from the literature.