Investigation of steel structure design using base isolation systems
Taban izolasyon sistemleri kullanarak çelik yapı tasarımının incelenmesi
- Tez No: 830428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yakın zamandaki deprem hasarı, araştırmacıları özellikle sismik olarak aktif bölge için izolasyon sistemlerinin davranışına odaklanmaya yöneltmiştir. Bu çalışmada, iki adet beş katlı moment çerçeveli çelik yapıyı değerlendirmek için bir kurşun kauçuk mesnet (LRB) izolasyonu ve sabit tabanlı sistemler kullanılmıştır. LRB izolasyon sistemleri tasarlanırken Tek Tip Yapı Yönetmeliği (UBC, 97) yönergeleri dikkate alınmış olup, çelik yapı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne (TBDY, 2018) uygun olarak tasarlanmıştır. SAP2000 yazılımı kullanılarak doğrusal olmayan statik ve dinamik analizler gerçekleştirilmiş ve taban kayması, maksimum mutlak ivme, periyotlar ve kapasite eğrisi karşılaştırılmıştır. Bulgular, izolasyon sisteminin deprem enerjisini önemli ölçüde absorbe edebildiği için, sismik olarak aktif bölgelerde benimsenmesinin akıllıca olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The recent earthquake damage has led researchers to concentrate on the behavior of isolation systems, particularly for the seismically active area. In this study, a lead rubber bearing (LRB) isolation and fixed-base systems are employed to assess two five-story moment frame steel structures. The Uniform Building Code (UBC, 97) guidelines have been taken into consideration when designing the LRB isolation systems, and the steel structure has been designed in accordance with the Turkish Building Earthquake Code (TBEC, 2018). Using SAP2000 software, nonlinear static and dynamic analysis was performed, and the base shear, maximum absolute acceleration, periods, and capacity curve were compared. The findings indicate that because the isolation system can significantly absorb earthquake energy, its adoption may be wise in seismically active areas.