Kültürlerarası iletişim ve gastrodiplomasi: İstanbul'daki uluslararası öğrencilerin Türk mutfağı algısı
Intercultural communication and gastrodiplomacy: The perceptions of Turkish cuisine among the international students in İstanbul
  1. Tez No: 830429
  2. Yazar: MEHMET SALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Sociology, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin gastrodiplomasi yaklaşımının nasıl olması gerektiği sorusundan hareketle kurgulanmış ve çalışmanın amacı Türkiye için bir gastrodiplomasi yaklaşımı geliştirmek olarak şekillenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın kavramsal çerçevesi kültürlerarası iletişim, kamu diplomasisi, yemek ve beslenme ile Türk mutfağından oluşan teorik bir zeminde tartışılmıştır. Araştırma aşamasında, İstanbul Üniversitesi'nde kayıtlı bulunan uluslararası öğrencilerin kültürlerarası duyarlılık, Türk mutfağı algısı, Türk yemeklerini deneyimlemeleri ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin ölçek ve soruların yer aldığı bir saha çalışması yürütülmüştür. Bu aşamada Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği ve Türk Mutfağı Algısı Ölçeği isimli 2 farklı ölçek, demografik bilgiler, beslenme ve Türk mutfağına ilişkin sorular ve gastrodiplomasiye ilişkin ifadelere yer verilmiştir. 443 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak bağımsız grup t testi, Pearson korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Scheffé testleri, non-parametrik Kruskal Wallis-H testi ve non-parametrik Mann Whitney-U testi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda uluslararası öğrencilerin kültürlerarası etkileşimlerde duyarlı oldukları, Türk yemeklerini beğendikleri, ülke ve bölgelere göre kültürlerarası duyarlılık düzeyleri ve Türk yemeklerine ilişkin beğenilerinin değişkenlik gösterdiği, Türk mutfağının bir yumuşak güç unsuru olarak kullanılabileceği sonuçlarına ulaşılmış ve yabancı kamuoylarını etkilemek üzere geliştirilmesi gereken Türkiye için kullanılabilecek bir gastrodiplomasi yaklaşımı önerilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the question of what Turkey's gastrodiplomacy approach should look like and the aim of the study is to develop a gastrodiplomacy approach for Türkiye. Accordingly, the conceptual framework of the study was discussed on a theoretical ground consisting of intercultural communication, public diplomacy, food and nutrition, and Turkish cuisine. In the research phase, a field study was conducted that scales and questions about intercultural sensitivity, perceptions of Turkish cuisine, experiences of Turkish food and eating habits of international students enrolled at Istanbul University were included. At this stage, Intercultural Sensitivity Scale and Perception of Turkish Cuisine Scale, demographic information, questions on nutrition and Turkish cuisine, and statements on gastrodiplomacy were included. The data obtained from 443 participants were analyzed using SPSS program with independent group t-test, Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), Scheffé tests, non-parametric Kruskal Wallis-H test, and non-parametric Mann Whitney-U test. As a result of the analyses, it was concluded that international students are sensitive in intercultural interactions, they like/enjoy Turkish food, their intercultural sensitivity levels and their liking for Turkish food vary by country and region, Turkish cuisine can be used as a soft power element, and a gastrodiplomacy approach that can be used for Türkiye to influence foreign public opinion is proposed and discussed.