Vergi-harcama teorileri: G-7 ülkeleri üzerine ampirik bir analiz
Tax-spend theories: An empirical analysis on the G-7 countries
- Tez No: 830459
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada G-7 ülkelerinde 1965-2021 dönemi için kamu gelirleri, vergi gelirleri ve kamu harcamaları verileri kullanılarak vergi-harcama teorilerinin geçerliliği araştırılmıştır. Vergi-harcama teorileri üzerine yapılan literatür incelemesi sırasında nedensellik ilişkisinin tespiti adına kurulan hipotezlerde gelir kavramını temsilen kimi zaman kamu gelirlerinin kimi zamanda vergi gelirlerinin değişken olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Her ne kadar kamu gelirlerinin büyük çoğunluğu vergilerden oluşuyor olsa da bu iki kavram oransal olarak benzer makroekonomik büyüklükleri ifade etmemektedir. Dolayısıyla geliri temsilen kullanılan değişkenlerin sonuca etkileyebilir ve yanlış politika önerilerinin geliştirilmesine neden olabilir. Ayrıca bahsi geçen değişkenler arasında geçici ve kalıcı nedensellik ilişkilerinin ortaya koyulması da önemlidir. Buna göre, G-7 ülkeleri bazında zaman alanı ve frekans alanı nedensellik testi kullanılarak vergi-harcama ve gelir-harcama hipotezleri test edilmektedir. Çalışma bulgularından elde edilen sonuçlara göre, analiz sürecinde makroekonomik değişkenlerin ve metodolojik yöntemlerin değişmesi elde edilen bulguları farklılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity of tax-expenditure theories was investigated by using public revenues, tax revenues and public expenditure data for the 1965-2021 period in G-7 countries. During the literature review on tax-expenditure theories, it has been determined that sometimes public revenues and sometimes tax revenues are used as variables to represent the concept of income in the hypotheses established for the determination of the causality relationship. Although the majority of public revenues consist of taxes, these two concepts do not express the same macroeconomic magnitudes proportionally. Therefore, the variables used to represent income may affect the result and lead to the development of wrong policy recommendations. It is also important to reveal temporary and permanent causality relationships between the mentioned variables. Accordingly, tax-expenditure and income-expenditure hypotheses are tested by using time domain and frequency domain causality tests on the basis of G-7 countries. According to the results obtained from the study findings, the changes in macroeconomic variables and methodological methods in the analysis process differentiate the obtained findings.