Yol altı uygulamalarında geo hücre etkilerinin sonlu elemanlar analizi
Finite element analysis of geocell effects in road infrastructure applications
- Tez No: 830483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK EVİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda geo hücre malzemesi içeren zemin güçlendirme uygulamaları tüm dünyada yaygınlaşmaktadır. Bu çalışma kapsamında, zayıf doğal zemin tabakası üzerine inşa edilen yol altı dolgu uygulamalarında geo hücre kullanımının statik plaka yükleme deneyi altındaki performansı sonlu elemanlar yazılımı Plaxis 3D ile incelenmiştir. İlk aşamada, geo hücre ile güçlendirilmiş büyük ölçekli örnek dolgu uygulamasından elde edilen deneysel sonuçlar ile sonlu elemanlar analizi karşılaştırılarak sayısal modelin doğrulaması yapılmıştır. Doğrulama analizinde, %88,2 oranında deneysel sonuçlarla uyuştuğu görülmektedir. Daha sonra, sayısal model analizi ile doğrulanan dolgu modelinin üzerinde parametrik çalışmalar yapılmıştır. Bu parametrik çalışmalarda; geo hücrenin dolgu içerisindeki gömme derinliği, temel altı doğal zeminin tipi ve geo hücrenin eksenel rijitliği değiştirilerek etkileri incelenmiştir. Tüm analizlerde iki farklı gradasyona sahip zeminlerin arayüzüne geotekstil malzeme yerleştirilmiştir ve farklı göz açıklıkları ile hücre yüksekliklerine sahip 4 adet geo hücre kullanılmıştır. Parametrik çalışma sonuçlarına göre geo hücrenin en efektif konumunun iki zeminin arayüzeyine yerleştirlmesi durumunda ortaya çıktığı belirlenmiştir. Geo hücrede oturmayı azaltma açısından gözlenen verimliliğinin, taşıma kapasitesi daha düşük olan zemin tipinde daha etkin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca geo hücrenin eksenel rijitliğinin artırılması sonucunda ihmal edilebilecek düzeyde oturma azalması meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, soil reinforcement applications with geocell materials have become widespread all around the world. In this study, the performance of using geocells inside the under-road embankment applications, built on a weak natural soil layer within the effect of static plate load test, was investigated thanks to the finite element software, Plaxis 3D. In the first step, the numerical model was validated by comparing the experimental results obtained from a sample work of large-scaled geocell reinforced embankment application, with the finite element analysis. It is seen that the validation analysis agrees with the experimental results at a rate of 88,2%. Then, parametric studies were performed on the embankment model, which was verified by the numerical model analysis. In these parametric studies, an embedment depth of the geocell inside the embankment, a type of natural soil underlying foundation layer and an axial stiffness of the geocell were examined. A geotextile material was placed at the interface of soils with two different gradations and four geocells with different mesh openings and cell heights were used, in all analyzes. It was determined that the most effective position of the geocell occurs when it is placed at the interface of two soils according to the results of the parametric study. It has been observed that the efficiency of geocell is more active in terms of reducing settlement in soil type with lower bearing capacity. Moreover, a negligible amount of decrease occurs in settlement, as a result of increasing the axial stiffness of the geocell.