Establishing a multi-criteria decision-making supporting tool for reconstruction projects of public buildings in Iraq
Irak'taki kamu binalarının yeniden inşa projeleri için çok kriterli karar verme destek aracının oluşturulması
  1. Tez No: 830557
  2. Yazar: AYA SAADOON SULAİMAN SULAIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALAH HAJISMAIL, Dr. EKREM BAHADIR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çok kriterli karar verme (ÇKKV), özellikle birden fazla hedefin değerlendirilmesi gerektiği durumların ele alınması için tasarlanmış bir yaklaşımdır. Bu hedefler birbirlerini destekleyebilir veya çatışma yaratabilir. Bu tez, özellikle hasar görmüş kamu binalarına müdahale stratejilerinin seçimi konusunda verimliliğini artırmak için ÇKKV tekniklerinin uygulanmasına odaklanarak, kriz sonrası yeniden yapılandırma karar verme alanına geniş kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Bu çalışma, Irak'ın özel durumuna odaklanarak, ÇKKV yöntemlerinin yeniden yapılandırma projelerine nasıl dahil edilebileceğinin anlaşılmasına katkı sunmaktadır. Bunu Irak bağlamına göre kurulan ve geniş bir kriter yelpazesini değerlendirerek karar verme sürecine yardım eden ÇKKV destek aracı ile sağlamaktadır. Çalışma, ÇKKV'nin savaş sonrası ortamlardaki zorluklara yenilikçi çözümler sunabileceği boşlukları ve alanları tanımlayan literatür araştırması sunmaktadır. Sonrasında, tasarlanan aracın etkinliğini test etmek için Irak'taki hasar görmüş bir hastane örneği dayanak olarak kullanılmıştır. Örnek vaka çalışması bulgularına göre, uzmanlar ÇKKV destek aracının geleneksel yöntemlere kıyasla dönüştürücü etkisini vurgulamıştır. Bu metot ile yapılan müdahale teknik raporlardan ve uzman beklentilerinden elde edilen proje amaçları ve sonuçları ile paralel gözükmektedir. Bu da aracın yeniden yapılandırma projelerinde karar verme verimliliğindeki rolünü desteklemektedir. Çalışma sonunda, aracın doğruluğunu ve ölçeklendirilebilmesini artırmak için, ve proje paydaşlarının katılımı konusunda öneriler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-criteria decision-making (MCDM) is a decision-making approach specifically designed to handle situations where multiple objectives need to be considered. These objectives may support to each other or also create conflicts. This thesis presents a comprehensive investigation into the domain of post-Crisis reconstruction decision-making, focusing on the application of MCDM techniques to enhance the efficacy of choosing intervention strategies for damaged public buildings. Focusing on Iraq's unique circumstances, this study contributes to comprehension of how MCDM methods can be incorporated into reconstruction initiatives. It accomplishes this by designing an MCDM support tool, tailored to the Iraqi context, which aids in making informed decisions that consider a wide array of criteria. The study commences with an exploration of existing literature, identifying gaps and areas where MCDM provide innovative solutions to the challenges faced in post-conflict environments. A case study of a damaged hospital in Iraq serves as the backdrop for testing the tool's effectiveness. As the outcomes of the case study, expert insights underscore the transformative impact of the MCDM Support tool compared to traditional methods. The chosen intervention aligns with project goals and receives support from technical reports and expert expectations, emphasizing the tool's role in fostering clear objectives for efficient decision-making in reconstruction projects. At the end of the study, recommendations for further enhancement of the tool's accuracy, scalability, and stakeholder involvement are also discussed.