Bir üretim işletmesinde analitik yönetim modeli yaklaşımı ile dijital ve analitik dönüşüm uygulamaları
Digital and analytical transformation applications by analytical management model approach in a manufacturing enterprise
  1. Tez No: 1006600
  2. Yazar: HÜSEYİN ERKAN TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, analitik ve dijital dönüşümün kurumsal düzeyde sürdürülebilir biçimde yönetilebilmesi amacıyla Analitik Yönetim Modeli (AYM) temelli bütüncül bir yaklaşım geliştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı; analitik olgunluğun yalnızca ölçülmesiyle sınırlı kalmayan, ölçüm sonuçlarını stratejik önceliklendirme, proje portföyü oluşturma ve uygulama sonrası etki doğrulamasıyla ilişkilendiren sistematik bir yönetim çerçevesi ortaya koymaktır. Araştırma, ısıtma–soğutma sektöründe faaliyet gösteren bir üretim işletmesinde yürütülen uygulamalı bir vaka çalışması olarak tasarlanmıştır. İlk aşamada, literatür ve kurum bağlamı dikkate alınarak on bir boyuttan oluşan kuruma özgü bir Analitik Olgunluk Modeli (AOM) geliştirilmiştir. Kurumun mevcut analitik olgunluk seviyesi, anket, görüşme ve doküman incelemesini içeren çoklu veri kaynaklarıyla ölçülmüştür. Boyutların göreli önemi SWARA yöntemiyle belirlenmiş ve elde edilen ağırlıklar yol haritası ile proje seçim süreçlerine entegre edilmiştir. İkinci aşamada, ölçüm bulgularına dayalı olarak analitik dönüşüm yol haritası oluşturulmuş ve bu yol haritasını destekleyen bir proje portföyü tasarlanmıştır. Projeler; analitik olgunluk etkisi (ΔAOE), stratejik uyum, uygulanabilirlik, süre, maliyet ve risk ölçütlerini içeren çok ölçütlü bir karar matrisi ile önceliklendirilmiştir. Seçilen projelerin uygulanmasının ardından analitik olgunluk ölçümü tekrar edilerek uygulama öncesi ve sonrası (T0–T1) karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen bulgular, kısa vadede standart izleme ve karar ritmi oluşturmaya yönelik projelerin analitik olgunlukta anlamlı artışlar sağladığını göstermektedir. Genel analitik olgunluk seviyesi Başlangıç düzeyinden Temel düzeye yükselmiş; özellikle veri, raporlama, karar alma ve kültür boyutlarında belirgin iyileşmeler gözlemlenmiştir. Sonuçlar, AYM'nin analitik dönüşümü ölçülebilir, önceliklendirilebilir ve doğrulanabilir bir yönetim pratiğine dönüştürmede etkili bir çerçeve sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a holistic, model-based approach grounded in the Analytical Management Model (AMM) to support the sustainable management of analytics-driven digital transformation at the organizational level. The primary objective is to move beyond standalone analytics maturity assessment and to integrate maturity measurement with strategic prioritization, project portfolio design, and post-implementation impact validation within a unified managerial framework. The research is designed as an applied case study conducted in a manufacturing firm operating in the heating and cooling industry. In the first phase, a company-specific Analytics Maturity Model (AMM) consisting of eleven dimensions was developed based on literature and organizational context. The organization's current analytics maturity level was assessed using multiple data sources, including surveys, interviews, and documentary evidence. The relative importance of maturity dimensions was determined using the SWARA method, and the resulting weights were directly incorporated into the roadmap and project selection processes. In the second phase, an analytics transformation roadmap was constructed based on the maturity assessment results, and a supporting project portfolio was designed. Projects were prioritized using a multi-criteria decision matrix that jointly considered analytics maturity impact (ΔAME), strategic alignment, feasibility, duration, cost, and risk. Following project implementation, the analytics maturity assessment was repeated, enabling a pre- and post-implementation (T0–T1) comparison. The findings indicate that projects focused on establishing standardized monitoring and decision-making routines generate significant short-term improvements in analytics maturity. The overall maturity level increased from an Initial to a Basic level, with notable gains in data, reporting, decision-making, and organizational culture dimensions. The results demonstrate that the Analytical Management Model provides an effective framework for transforming analytics initiatives into a measurable, prioritized, and verifiable management practice.