Kentleşmenin izmir ilindeki baykuş türlerinin dağılımı ve bolluğu üzerine etkileri
The effects of urbanization on the distribution and abundance of owl species in izmir
- Tez No: 830681
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, İzmir ilinde dağılım gösteren yedi baykuş türünde (Bubo bubo, Asio flammeus, Tyto alba, Asio otus, Strix aluco, Athene noctua, Otus scops) şehirleşmenin, türlerin dağılımı ve yoğunluğuna etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda sessiz dinleme ve kayıttan oynatma olmak üzere iki farklı yöntem kullanılarak baykuş türlerinin tespiti gerçekleştirilmiştir. İzmir iline bağlı nüfus yoğunluğu dikkate alınarak belirlenen 4 ilçede 2022 yılında toplamda 12 noktada 12 gün arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, İzmir ilinde yaşadığı bilinen yedi baykuş türünün üçü çalışma alanlarında gözlenmemiştir (B. bubo, A. flammeus, O. scops). Yapılan arazi çalışmaları sonucunda 115 gözlem not edilmiştir. İl genelinde yaşayabilecek yedi türün dördünün (A. otus, S. aluco, T. alba, A. noctua) kentsel alanda yaşaması, kentsel habitatların bu baykuş türleri için önemli habitatlar olduğunu göstermektedir. Genelleştirilmiş doğrusal model (GLM) sonuçlarına göre, baykuş türlerinin kentleşmeye bağlı dağılım ve bolluklarının değişiklik gösterdiği, bazı türlerin daha geniş toleransa sahip olmakla beraber bazı türlerin daha doğal alanları tercih ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of urbanization on the distribution and density of seven owl species (Bubo bubo, Asio flammeus, Tyto alba, Asio otus, Strix aluco, Athene noctua, Otus scops) distributed in İzmir province. In our study, owl species were determined by using two different methods, silent listening and playback. In 2022, 12 days of fieldwork was carried out at 12 points in total in 4 districts determined by considering the population density of İzmir province. According to the results, three (B. bubo, A. flammeus, O. scops) of the seven owl species known to live in İzmir were not observed in the study area. As a result of the field studies, 115 observations were noted. The fact that four of the seven species (A. otus, S. aluco, T. alba, A. noctua) that can live throughout the province live in urban areas indicates that urban habitats are important habitats for these owl species.According to the results of the generalized linear model, it was determined that the distribution and abundance of owl species vary due to urbanization, while some species have a wider tolerance, some species prefer more natural areas.