Solid organ maligniteli hastalarda senkron ve metakron tiroid kanser sıklığı ve sağkalım ile ilişkisi
Frequency of synchronous and metachronous thyroid cancer and its relationship with survival in patients with solitary organ malignancies
  1. Tez No: 830680
  2. Yazar: MEHMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OCAK DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma, solid organ malignitesi tanısı almış olan hastalarda, tanı esnasında veya farklı zamanda tiroid biyopsisi yapılarak tiroid kanseri tanısı almış olan hasta oranını belirlemek ve bu tiroid kanseri tanısının hastanın sağ kalımı ile ilişkisi olup olmadığını değerlendirmek amacı ile planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ankara Onkoloji Hastanesi Tıbbi Onkoloji kliniğine başvuran, solid organ malignitesi tanısı almış olan hastalardan tiroid biyopsisi yapılmış olanların listesi bilgi işlem servisinden temine edilmiş ve hastane otomasyon sisteminden geriye yönelik hastanın özgeçmişi, aldığı solid organ tümörünün tanı tarihi, evresi, solid organ tümörüne yönelik aldıgı kemoterapinin adjuvan-neoadjuvan özellikte olması ve solid organ tümörünün metastatik olup olmadıgı, solid tümör tanısı sonrası sagkalım süreleri incelenmiştir. Sonrasında solid organ malignitesi olan bu gruptaki hastalardan alınan tiroid biyopsi sonuçları benign, malign, non diagnostik, şüpheli olanlar olarak kayıt edilmiş, tiroid kanseri tespit edilen hastalarda tanı tarihleri, tiroid kanserinin türü, tiroid kanseri tanısı sonrası tedaviye yönelik yapılan işlemler, tiroid kanseri tanısı sonrası sağ kalım süreleri incelenmiş ve kayıt edilmiştir. Elde edilen parametrelerin istatistiksel anlamlılığının varlığı incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza solid organ malignitesi tanısı almış olan hastalardan, tanı esnasında veya farklı zamanda tiroid biyopsisi yapılarak tiroid kanseri tanısı almış olan 57 hasta dahil edildi. Tiroid kanseri alt tipleri ile tiroid kanserinin senkron yada metasenkron olması arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Tiroid karsinomu alt grup histolojileri arasında sağ kalım farklılığı saptanmadı. Solid organ maligniteleri arasındaki sağ kalım analizinde meme karsinomu lehine istatistiksel anlamlı sağ kalım farkı saptandı. Tiroid cerrahisi yapılan ve yapılmayan hastaların sağ kalım eğrisine bakıldığında cerrahi yapılanlarda, yapılmayanlara göre sağ kalım istatistiksel anlamlı olarak daha uzundu. Yaş, cinsiyet, diyabetes mellitus, baş-boyuna radyoterapi alma öyküsü ve operasyon sonrası radyoaktif iyot tedavisi almış olmanın ölüm risk artışı oluşturmadığı görüldü. Solid tümörü metastatik evrede olan hastalarda metastatik olmayanlara göre tek değişkenli analizde istatistiksel anlamlı viii olarak ölüm riski artışı mevcuttu fakat bu bulgu çoklu değişkenli analizde anlamlılığını kaybetti. Tiroide cerrahi yapılan hastalarda, cerrahi yapılmayan hastalara göre hem tek değişkenli hemde çoklu değişkenli analizde istatistiksel anlamlı olarak ölüm riskinde azalma mevcuttu. Sonuç: Çalışmamızda biyopsiler ile tiroid karsinomu en sık saptanan tümör meme karsinomuydu, sağ kalım analizlerinde en uzun sağ kalım henüz median sağ kalıma ulaşılmamakla birlikte yine meme karsinomlu hastalardaydı. Yaş, cinsiyet, komorbidite, hastalığın evresi, tiroid karsinomu histolojik alt grubu, operasyon sonrası radyoaktif iyot öyküsü gibi parametrelerin sağ kalımda anlamlı katkı sağlamadığı görüldü. Sağ kalımı öngörmede yapılan çoklu varyan analizde tiroide operasyon yapılması, operasyon yapılmayan gruba göre anlamlı sağ kalım katkısı sağlıyordu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to determine the rate of thyroid cancer diagnosis in patients diagnosed with solid organ malignancies at the time of diagnosis or at different times through thyroid biopsy, and to assess whether this diagnosis of thyroid cancer is associated with the survival of the patient. Material and Method: In this study, a list of patients who had undergone thyroid biopsy among those diagnosed with solid organ malignancies who applied to the Medical Oncology Clinic of Ankara Oncology Hospital was obtained from the information processing service, and the patient's medical history, date of diagnosis of the solid organ tumor, stage, adjuvant-neoadjuvant chemotherapy for the solid organ tumor, and whether the solid organ tumor was metastatic were retrospectively examined from the hospital automation system. Subsequently, the thyroid biopsy results obtained from this group of patients with solid organ malignancies were recorded as benign, malignant, non-diagnostic, or suspicious. For patients diagnosed with thyroid cancer, the date of diagnosis, type of thyroid cancer, treatments performed after the diagnosis of thyroid cancer, and survival times after the diagnosis of thyroid cancer were examined and recorded. The presence of statistical significance of the obtained parameters was investigated. Results: A total of 57 patients with a diagnosis of solid organ malignancy, who had undergone thyroid biopsy at the time of diagnosis or at different times, were included in our study. No significant relationship was found between thyroid cancer subtypes and the synchronous or metasynchronous occurrence of thyroid cancer. There was no survival difference among different histological subtypes of thyroid carcinoma. In the survival analysis of solid organ malignancies, a statistically significant survival advantage was observed in favor of breast carcinoma. When the survival curves of patients who underwent thyroid surgery and those who did not were examined, survival was statistically significantly longer in those who underwent surgery compared to those who did not. Age, gender, diabetes mellitus, a history of head and neck radiotherapy, and postoperative radioactive iodine therapy were found not to increase the risk of death. Patients with metastatic stage solid x tumors had a statistically significant increase in the risk of death in univariate analysis, but this finding lost its significance in multivariate analysis. In patients who underwent thyroid surgery, there was a statistically significant decrease in the risk of death both in univariate and multivariate analysis compared to those who did not undergo surgery. Conclusion: In our study, thyroid carcinoma was the most commonly detected tumor with biopsies, and in survival analyses, the longest survival, although median survival has not yet been reached, was observed in patients with breast carcinoma. Age, gender, comorbidity, stage of disease, histological subtype of thyroid carcinoma, and a history of postoperative radioactive iodine did not provide a significant contribution to survival prediction. In the multivariate analysis performed to predict survival, the performance of thyroid surgery contributed significantly to survival compared to the group without surgery.