Enhancing reliability in semantic communication: A stochastic approach to semantic-graph modeling
Anlamsal iletişimde güvenilirliğiarttırma: Anlamsal-grafik modellemesine stokastik yaklaşım
- Tez No: 830731
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Anlamsal iletişimin geleceğin büyük ölçekli akıllı sensör ağlarında trafik yükünü hafifletmede kritik bir rol oynaması beklenmektedir. Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme alanlarındaki ilerlemeler sayesinde son yıllarda iletilen bilginin anlamını kavrayabilen sistemlerin tasarımı mümkün hale gelmiştir. Bu tez grafik tabanlı bir dil aracılığıyla temsil edilen anlamsal bilginin doğruluğunu artırmayı amaçlamaktadır. Algoritmik sorunlar ve sensör hataları anlamsal çıkarıcının gözlemlediği sinyalin grafik temsilinde hatalara yol açabilmektedir. Grafik dili kullanarak temsil edilen anlamsal bilginin zaman içindeki değişimini matematiksel olarak modellemeye ve anlamsal çıkarıcının başarısını artırmaya odaklanılmıştır. Sınırlı sayıdaki olası grafik yapıları üzerinde bir durum uzayı tanımlanmaktadır. Gözlemlenen grafik yapısının zaman içindeki değişimi bu uzayda bir Saklı Yarı-Markov Modeli olarak formüle edilmektedir. Bu yaklaşım öncül bilgileri anlamsal çıkarıcı tarafından üretilen grafik temsillerle birleştirmeyi sağlamaktadır. Bu sayede anlamsal çıkarıcının ürettiği grafik temsillerin başarısı artırılmakta ve gözlenen sinyaldeki anlamsal yenilikler daha isabetli bir şekilde tespit edilebilmektedir. Saklı Yarı-Markov Modeli çerçevesinde, hata düzeltme, anlamsal bilgi birleştirme ve model öğrenme için algoritmalar sunulmaktadır. Algoritmaların etkinliği, simülasyonlar ve CARLA platformunda üretilen video sinyalleri aracılığıyla doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Semantic communication is expected to play a critical role in reducing traffic load in future intelligent large-scale sensor networks. With advances in Machine Learning (ML) and Deep Learning (DL) techniques, design of semantically-aware systems has become feasible in recent years. This thesis focuses on improving the reliability of the semantic information represented in a graph-based language that was previously developed. Inaccuracies in the representation of the semantic information can arise due to multiple factors, such as algorithmic shortcomings or sensory errors, deteriorating the performance of the semantic extractor. This thesis aims to model the temporal evolution of semantic information, represented using the graph language, to enhance its reliability. Each unique graph configuration is treated as a distinct state, leading to a Hidden Semi-Markov Model (HSMM) defined over the state space of the graph configurations. The HSMM formulation enables the integration of prior knowledge on the semantic signal into the graph sequences, enhancing the accuracy in identifying semantic innovations. Within the HSMM framework, algorithms designed for graph smoothing, semantic information fusion, and model learning are introduced. The efficacy of these algorithms in improving the reliability of the extracted semantic-graphs is demonstrated through simulations and video streams generated in the CARLA simulation environment.