Çoklu dizilimli yapıdaki torpido benzeri modellerin çevresinde oluşan akış karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of flow characteristics occuring around the torpido-like models with tandem arrangements
- Tez No: 830740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YANIKTEPE, PROF. DR. MUAMMER ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, akışkanlar mekaniği uygulamalarının hayatın pek çok alanına etkilemesinden ilham alınmıştır. Akışkanlar mekaniği alanında silindirik, dairesel, kare, üçgen, eliptik ve küt kesite sahip cisimler etrafındaki akış özellikleriyle ilgili çalışmalar yaygın olarak yapılmıştır. Akışkan-yapı etkileşimleri sonucunda akışkan üzerinde oluşan akış karakteristiklerini incelemek uçaklar, arabalar, gemiler, denizaltları gibi hayatın birçok alanında kolaylık sağlamaktadır. Geometriler üzerinde oluşabilecek aerodinamik ve hidrodinamik etkiler bu çalışmalarla minimum düzeye indirilebilmektedir. Torpidolar, denizaltları ve otonom sualtı araçları (AUV) su altında hareket ederken depolanan sınırlı enerji ile hedeflerine ulaşmak zorundadır. Belirlenen hedefe ulaşabilmek için sürüklenme direncinin azaltılması, akış ayrılmaları, girdap saçılması ve türbülans etkileri gibi akış özelliklerinin bilinmesi ve kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında ise torpido benzeri geometriye sahip otonom su altı araçlarının tandem düzende, iki farklı burun yapısında model çevresinde oluşan akış karakteristikleri deneysel olarak incelenmiştir. Tandem düzende Reynolds 20000 de 0≤G/L≤0.6 mesafe oranında yerleştirilmiş geometrilerin mesafe açıklıkları arttıkça akış etkileşimleri azalma göstermiştir. Eliptik ve Küt burun yapılarındaki fiziki farklılıkların akışı etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was inspired by the effects of fluid mechanics applications on many areas of life. In the field of fluid mechanics, studies on the flow properties around cylindrical, circular, square, triangular, elliptical and blunt cross-sections have been widely carried out. Examining the flow characteristics on the fluid as a result of fluid-structure interactions provides convenience in many areas of life such as airplanes, cars, ships, and submarines. Aerodynamic and hydrodynamic effects that may occur on geometries can be minimized by these studies. Torpedoes, submarines and autonomous underwater vehicles (AUV) have to reach their targets with limited energy stored while moving underwater. It is very important to know and control the flow properties such as reduction of drift resistance, flow separations, eddy scattering and turbulence effects in order to achieve the determined target. In this thesis, the flow characteristics of autonomous underwater vehicles with torpedo-like geometry in tandem order and around the model in two different nose structures were experimentally investigated. The flow interactions of the geometries placed in tandem order at the distance ratio of 0≤G/L≤0.6 in Reynolds 20000 increased as the distance gaps increased. It has been observed that the physical differences in the elliptical and blunt nose structures affect the flow.