Statistical comparison of silver nanoparticles' properties synthesized with tannic acid and ascorbic acid
Tannik asit ve askorbik asit ile sentezlenen gümüş nanoparçacık özelliklerinin istatistiki kıyaslanması
  1. Tez No: 830741
  2. Yazar: AWALEH DAHER WABERI AWALEH DAHER WABERI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gümüş Nanoparçacıklar, malzemelere gerek anti bakteriyel özellik sağlaması gerekse önemli mekanik özellikler kazandırması nedeniyle son yıllarda oldukça üzerinde çalışan nano malzemelerden biri olmuştur. Gümüş nanoparçacıkların sentezlenmesinde indirgen ajanlar önemli bir yer tutmaktadır. Hidrazin ve sodyum bor hidrür en çok tercih edilen indirgenler arasında yer alsa da gerek kanserojen olması gerekse toksik olması nedeniyle tercih edilmemektedir. Son zamanlarda özellikle indirgeme aşamasında sodyum bor hidrür gibi toksik kimyasallar yerine yeşil indirgenler tercih edilir olmuştur. Özellikle glikoz ve askorbik asidin düşük nano boyutta gümüş nanoparçacık sentezindeki başarısı daha çevreci bir yaklaşım için umut vaat etmiştir. Bu çalışmada literatürdeki çalışmalardan farklı olarak tannik asit ve askorbik asit ile elde edilen gümüş nanoparçacıkların başta parçacık boyutu dağılımı olmak üzere özellikleri ve verimliliği istatistiki olarak kıyaslanacaktır. Bu çalışma, gümüş nano partikülün (AgNPs) sentezi için sistematik bir deney tasarımı yöntemi önermiştir ve kalite kriterleri Taguchi L4 ortogonal dizinlerin kullanılması ile karakterize edildi. Deneyler 23 ortogonal dizin kullanılarak gerçekleştirilmiş ve ana ve etkileşim etkileri hazırlanmıştır. Kaynak malzeme olarak gümüş nitrat kaplama ajanı olarak çözülebilir nişasta kullanılacaktır. Tannik asit ve askorbik asit ise indirgeyici etmen olarak kullanılacaktır. Sentezlenen nanoparçacıkların karakterizasyonu Zetasizer ve Ultraviyole-Görünür Spektroskopi (UV-Vis) cihazları ile gerçekleştirilecektir. Veri çifti analizi ile gümüş nanoparçacıkların ortalama parçacık boyutu dağılımı ve ürün verimliliği istatistiki olarak kıyaslanacaktır. Tannik asit ve askorbik asit ile elde edilen gümüş nanoparçacıkların özelliklerini istatistiki olarak kıyaslanması sağlanmıştır. Glikoz/AgNO3 ve askorbik/AgNO3 molar oranlarının, AgNP'lerin parçacık boyutu dağılımı üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bulgular, en düşük varyanslı AgNP'lerin en büyük askorbik/AgNO3 molar oranlarında üretildiğini göstermektedir. Sonuç olarak askorbik/AgNO3 molar oranının ayarlanması ile daha kaliteli AgNP üretim sürecinin mümkün olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Silver nanoparticles have been one of the most studied nanomaterials in recent years due to their antibacterial properties and important mechanical properties. Reducing agents have an important place in the synthesis of silver nanoparticles. Although hydrazine and sodium borohydride are among the most preferred reducers, they are not preferred because they are both carcinogenic and toxic. Recently, green reducers have been preferred to toxic chemicals such as sodium borohydride, especially in the reduction step. In particular, the success of glucose and ascorbic acid in the synthesis of nano-sized silver nanoparticles is promising for a more environmentally friendly approach. In this study, in contrast to literature studies, the properties and efficacy of silver nanoparticles obtained with tannic acid and ascorbic acid, in particular particle size distribution, will be statistically compared. This study proposed a systematically design of expert method for the synthesis of silver nanoparticle (AgNPs) and characterized with the use of Taguchi L4 experimental design. The experiments were carried out using 23 orthogonal arrays and main and interaction effects are prepared. Silver nitrate is used as a raw material and soluble starch as a coating agent. Tannic acid and ascorbic acid will be used as reducing agents. Synthesized nanoparticles will be characterized using FTIR, zetasizer and ultraviolet-visible (UV-Vis) spectroscopy. The average size distribution of silver nanoparticles and product efficiency will be statistically compared by paired-t analysis and statistical comparison of the properties of silver nanoparticles obtained with tannic acid and ascorbic acid. The glucose/AgNO3 and ascorbic/AgNO3 molar ratios were shown to have the greatest influence on AgNPs particle size dispersion. The findings demonstrate that the lowest variances AgNPs are produced at the greatest Ascorbic/AgNO3 molar ratios. As a result, it can be said that the higher-quality AgNPs production process is possible by adjusting Ascorbic/AgNO3 molar ratio.