Kanalizasyon işçilerinin meslek hastalıkları ve kişisel koruyucu donanımıyla ilgili çalışmaların incelenmesi
Review of studies on occupational diseases and personal protective equipment of sewer workers
  1. Tez No: 830761
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ulusal ve uluslararası su ve kanalizasyon hizmetlerinin sürdürülebilmesinde etkin rol oynayan kanalizasyon işçilerinin farkındalığının arttırılması gerekmektedir. Bu çalışmada daha önce 1966-2022 yılları arasında yapılmış ulusal ve uluslararası yayınlardaki meslek hastalıkları ve kişisel koruyucu donanımlarını konu alan makale ve tezler derlenmiştir. Araştırma evreninde 208 adet kaynak incelenmiştir. Araştırmada niteliksel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı kayıt taraması yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. 158 kaynak ulusal ve uluslararası makale ve tezlerden oluşmaktadır. Bunların oranı, ulusal alanda yayınlananlar %16 iken uluslararası alanda yayınlanan kaynaklar %84'ne olarak elde edilmiştir. Tez dağılımı ise %59 ulusal alan, %41 uluslararası alanda yayınlanmıştır. Makale dağılımı ise %13 ulusal alan, %87 uluslararası alanda yayınlanmıştır. Çalışmanın bulgular kısmında geçmiş dönemde yaşanan meslek hastalıklarının sebebiyet veren mikroorganizmaların teknoloji ve insan farkındalığıyla ortadan kalktığı görülmektedir. Çalışanların çalışma ortamında mikroorganizmaların bulunduğunu bildiklerinde sağlıkları konusundaki farkındalıklarının önemli ölçüde arttığı gözlemlenmiştir. İSG eğitimleriyle; atık sudan kaçınma, yeterli ve uygun kişisel koruyucu donanım kullanma ve risklerin bilinmesiyle ilgili bilgiler sunulmuştur. Bu çalışmanın iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının, iş yeri hekimlerinin; ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşların yol göstericisi olması ve bu alanda gerçekleşecek akademik çalışmalarda faydalı olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The awareness of sewer workers, who play an active role in maintaining national and international water and sewage services, needs to be increased. In this study, articles and theses on occupational diseases and personal protective equipment in national and international publications published between 1966 and 2022 were compiled. 208 sources were examined in the research population. The research was conducted using the descriptive record scanning method, one of the qualitative research methods. 158 sources consist of national and international articles and theses. While the ratio of these is 16% in nationally published sources, it is 84% in internationally published sources. The distribution of theses is 59% nationally and 41% internationally. The article distribution is 13% nationally and 87% internationally. In the findings part of the study, it is seen that the microorganisms that caused occupational diseases in the past have been eliminated by technology and human awareness. It has been observed that when employees know that microorganisms are present in the working environment, their awareness of their health increases significantly. OHS trainings provided information on avoiding wastewater, using adequate and appropriate personal protective equipment and knowing the risks. This study is intended to be a guide for occupational health and safety specialists, workplace physicians, all relevant persons, institutions and organisations and to be useful in academic studies in this field.